banner39

Alman Bakan, Rusya'dan yapıcı destek istedi

Rusya'ya giden Alman Dışişleri Bakanı, Ukrayna krizinin çözümü için Rusya'ya yapıcı destek vermesi çağrısı yaptı, bugün Putin'le de bir görüşme yapması bekleniyor.

Avrupa 14.02.2014, 11:04 14.02.2014, 11:04
Alman Bakan, Rusya'dan yapıcı destek istedi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, iki günlük bir ziyaret için gittiği Moskova'da Rus basınına verdiği demeçte, Rusya'dan Ukrayna yönetimine ılımlı etkide bulunmasını taleb etti. Ukrayna'da gerginliğin tekrar başlamasının kimsenin faydasına olmadığını belirten Steinmeier, muhalefet gruplarla Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Janukowitç ve hükümet arasında diyaloğu teşvik etmek için Rusya'nın 'yapıcı bir destek' verebileceğini söyledi.

Steinmeier'in Moskova'da yapacağı görüşmelerde Ukrayna'nın yanısıra, Almanya-Rusya arasındaki ilişkiler ve Suriye'deki gelişmeler masaya yatırılacak. Rus Devlet Başkanı Wladimir Putin, Kış olimpiyatları nedeniyle şu günlerde Kremlin'den çok Soçi'de bulunduğundan Alman Dışişleri Bakanı ile görüşmesi kesinleşmemişti. Ancak son haberlerde Steinmeier'in Putin'le de bir görüşme yapacağı bildirildi.

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, ilk görüşmesini Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lawrow ile yaptı. Bu görüşmede de Ukrayna'daki gerginlik konuşuldu. Steinmeier, Ukrayna'nın başkenti Kiew'de yeterince aracı bulunduğunu, taraflar arasında güvensizlik yaşandığını söyledi.

Rus gazetesi 'Kommersant'a verdiği demeçte Steinmeier, Almanya'nın Moskova ile sıkı bir işbirliği içinde olmak istediğini, Rusya'sız olamayacağını belirtti. Uluslar arası gerginliklerin bertaraf edilmesinde her iki tarafın da karşılıklı birbirine ihtiyacı bulunduğunu ifade eden Steinmeier, örnek olarak Suriye'yi, Afganistan ve İran'ın nükleer programını gösterdi.

Görüş ayrılıklarından da bahseden Steinmeier, toplum ve devlet ilişkileri konusunda farklı düşüncelere sahip olduklarını, hukuk devleti ve vatandaş haklarının da bunun içinde bulunduğunu kaydetti. Putin'in sürekli muhalifleri baskı altına almasını eleştiren Steinmeier, içerde istikrarın sağlanabilmesi için ve dışarda başarılı olabilmek için açık tartışmalara ve karşılıklı kritik görüş alışverişine ihtiyaç bulunduğunu vurguladı.

Alman Dışişleri Bakanının Moskova ziyareti sırasında iki ülke hükümetlerinin bu yıl Berlin'de yapacakları danışma toplantısının da hazırlıkları yapılacak. Son ortak danışma toplantısı 2012'de Moskova'da yapılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?