Alman Bakan: Schengen'i muhafaza etmek istiyoruz

Almanya İçişleri Bakanı Maiziere, Avrupa'daki sığınmacı akını nedeniyle bazı AB ülkelerinin sınır kontrollerine başlamasına ilişkin, Avrupa’da serbest dolaşımı öngören Schengen uygulamasını korumak istediklerini söyledi.

Alman Bakan: Schengen'i muhafaza etmek istiyoruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Berlin’de yaptığı açıklamada, Alman hükümeti için AB'nin dış sınırlarının korunmasının ve sığınmacılara yerinde yardım edilmesinin öncelikli konular olduğunu ifade etti. 

Bazı AB ülkelerinin sınırlarını kontrol etmeye başlamasıyla ilgili Maiziere, bu konuda ulusal düzeyde çözümler üretilmesinden mümkün olduğu sürece kaçınılmasını talep ederek "Schengen’i muhafaza etmek istiyoruz" dedi.

AVUSTURYA'NIN SIĞINMACILAR KONUSUNDA ALDIĞI KARAR

Maiziere, Avusturya’nın belirli sayıda sığınmacı almaya dönük planlarına ilişkin olarak da Avusturya’da bu konuda karar alma sürecinin henüz tamamlanmadığını belirterek kararın nasıl şekilleneceğini bekleyeceklerini söyledi.

Viyana hükümetinin, ülkeye alınacak sığınmacı sayısına üst sınır getirilmesi planını hukuki açıdan değerlendirmek için raporlar hazırlattığına işaret eden Maiziere, "Böyle bir karar verilmiş olsa raporları beklemeyiz" ifadesini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de Polonya ziyareti çerçevesinde yaptığı değerlendirmede, sığınmacı sorununun bir gecede alınan kararlarla çözülemeyeceğini belirterek bunun için ulusal ve Avrupa düzeyinde alınacak önlemlerin gerekli olduğuna işaret etti.

SEEHOFER, SIĞINMACILAR İÇİN BİR ÜST SINIR GETİRİLMESİNİ İSTEDİ

Öte yandan Almanya'da hükümetin küçük ortağı ve Başbakan Angela Merkel’in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin kardeş partisi konumundaki Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer, Almanya’nın da ülkeye alınacak sığınmacılar için bir üst sınır getirmesini talep etti. 

Avusturya Başbakanı Werner Faymann dün, eyalet yönetimleriyle yaptığı toplantının ardından sığınmacı sayısında üst sınır getireceklerini belirterek ülkeye gelecek 4 yıl içinde yaklaşık 130 bin sığınmacı almayı planladıklarını açıklamıştı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 21:23
banner53
YORUM EKLE

banner39