banner39

Alman Bakan Türk basınına karşı tutumu eleştirdi

Almanya'nın Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Herrmann da, Münih'de yapılacak NSU duruşmasında Türk basınına yer verilmesi konusunda bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Avrupa 05.04.2013, 11:50 05.04.2013, 11:50
Alman Bakan Türk basınına karşı tutumu eleştirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Münih şehrinde Eyalet Yüksek Mahkemesi tarafından görülecek ırkçı terör örgütü NSU davasında Türk basınının dışlanması politik çevreler arasında tartışılmaya devam ediyor. Başkenti Münih olan Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann da 'Bild' gazetesine verdiği demeçte, mahkemelerin bağımsızlığına dikkat çekmekle birlikte, davanın başlamasından önce yeni bir çözüm bulunmasının çok sevindirici olacağını söyledi. Hristiyan sosyal demokrat politikacı, Türk medyasının NSU davasına olan büyük ilgisinin 'gayet açık ve anlaşılır' olduğunu belirtti.

Federal Başbakan Yardımcısı ve Federal Ekonomi Bakanı Philipp Rösler de 'Ruhr Nachrichten' isimli gazeteye verdiği demeçte, Türk gazetecilere daimi yer verilmesi gerektiğini ifade etti. Liberal politikacı da bu konuda mahkemenin bir çözüm yolu bulacağını ümid ettiğini söyledi.

Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti Adalet Bakanı Thomas Kutschaty, duruşmanın Eyalet Yüksek Mahkemesi salonunda değil de çok daha büyük ve herkesin rahatlıkla katılabileceği büyük bir fuar salonunda yapılmasını teklif etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?