banner39

Alman Bakan: Yunanistan kazaen Avrodan çıkabilir

Alman Federal Maliye Bakanı Schaeuble, Yunanistan'ın Avro grubundan plansız bir şekilde kazaen çıkmasının mümkün olduğunu söyledi.

Avrupa 13.03.2015, 10:56 13.03.2015, 10:56
Alman Bakan: Yunanistan kazaen Avrodan çıkabilir

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Avusturya ziyareti sırasında resmi televizyon kanalı ORF'e konuşan Alman Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Avusturyalı mevkidaşı Hans Jörg Schelling gibi düşündüğünü ifade ederek, Yunanistan'ın plansız, beklenmedik bir şekilde kazaen Avro grubundan çıkabileceğini söyledi.

Schaeuble, televizyonla yaptığı mülakatta, sorumluluğun tamamen Yunanistan'da olduğunu belirterek, 'Yunanistan'da sorumlu kişilerin ne yaptıklarını tam olarak bilemediğimizden, Avro grubundan çıkmasını ihtimal dışı bırakamayız.' dedi.

Yunan hükümeti, Avrupa Merkez Bankası EZB, IMF ve AB temsilcisi uzmanlara, son olarak hazırlanan reform planını kabul ettirebilmek için görüşmelere devam ediyor. Yunanistan'ın kredi yardımları almaya devam edebilmesi için, artık Troyka adı kullanılmayan üç temsilcinin bu planı uygun görmesi gerekiyor.

Alman Maliye Bakanı Schaeuble, Yunanistan'ın alacaklılarıyla yaptığı anlaşmalara uymak zorunda olduğunu, aksi takdirde kredi yardımlarının devam etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Avrupa'nın Yunanistan'a yardım etmeye devam etmek için hazır olduğunu, ancak Yunanistan'ın kendine yardım edilmesine izin vermesi gerektiğini belirtti. Problemin başkalarını günah keçisi ilan etmekle çözülemeyeceğini söyledi.

Yunan hükümeti, Alman Dışişleri Bakanlığına Schaeuble'nin Yunan mevkidaşı Yanis Varofakis hakkındaki hakaretamiz sözleri dolayısıyla şikayette bulunmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?