banner39

banner35

Alman Bakan Yunanistan'a Rus yardımına sıcak bakıyor

Alman Federal Maliye Bakanı Schaeuble, Rusya ile enerji sektöründeki anlaşmaya değinerek, Yunanistan'a yardım edebilecek herşeyin iyi olduğunu söyledi.

Avrupa 20.04.2015, 17:29 20.04.2015, 17:29
Alman Bakan Yunanistan'a Rus yardımına sıcak bakıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan'ın Rusya ile milyarlık bir enerji işine girmesinden memnuniyet duyacağını bildirdi. Waşington'da yapılan IMF toplantısına katılan Schaeuble, burada gazetecilere verdiği demeçte, şayet Rusya ile Yunanistan arasında böyle bir anlaşma varsa buna sevineceğini belirterek, 'Yunanistan'a yardım edebilen her şey iyidir.' dedi.

Yunanistan'a 5 milyar Avroya kadar gelir getireceği duyurulan enerji anlaşmasının ayrıntılarını bilmediğini söyleyen Schaeuble, ancak bunun Yunanistan'daki reform şartlarıyla ilgili sorunları gidereceğini sanmadığını vurguladı. Schaeuble, Yunanistan'ın AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası temsilcileriyle bu konuda görüşmeler yapması gerektiğini, henüz hiçbir gelişmenin görülmediğini kaydetti.

Alman haftalık dergi 'Spiegel'in internet sitesinde, Yunanistan'ın 'Türk Akımı' isimli doğalgaz boru hattı için önceden milyarlık bir ödeme alacağı yönünde bir haber yayınlanmıştı. Türk Akımı isimli yeni boru hattı, Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Yunanistan'a, buradan da Avrupa'daki diğer ülkelere sevkiyat için kullanılacak. 2019'da işletmeye açılması beklenen boru hattından Yunanistan'ın da nakliye harcı alacağı bildirildi.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?