banner39

Alman bakana muhalefetten İHA tepkisi

Alman Savunma Bakanı De Maiziere'nin Waşington'daki insansız hava aracı görüşmeleri muhalefet partileri tarafından tepkiyle karşılandı.

Avrupa 02.05.2013, 11:20 02.05.2013, 11:20
Alman bakana muhalefetten İHA tepkisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin Almanya'ya 'Predator' model insansız hava aracı satabileceği haberi muhalefet partileri Sosyal Demokrat Parti SPD, Yeşiller ve Sol Parti tarafından sert bir tepkiyle karşılandı. Parti temsilcileri Savunma Bakanı Thomas de Maiziere'nin Waşington'daki görüşmelerini eleştirerek, Bakanı 'aldatma manevrası' yapmakla suçladılar.

SPD savunma politikacısı Rainer Arnold, 'Frankfurter Rundschau' gazetesine verdiği demeçte, ABD'den İHA alımının zamansız olduğunu ve drone alımı konusunda Federal Parlamento tarafından bir görüşmenin henüz yapılmadığını söyledi.

Yeşiller Partisi güvenlik politikacısı Agnes Brugger, De Maiziere'yi 'aldatma manevrası' yapmakla suçlayarak, Bakanın bir taraftan İHA alımları konusunda karar vermediğini söylerken, diğer taraftan da tartışmalı silahların alımı için Amerikalı yetkililerle görüşme yaptığını belirtti. Sol Parti'den Andrej Hunko'da Savunma Bakanını benzer ifadelerle eleştirdi.

Waşington ziyareti sırasında bir açıklama yapan De Maiziere, Amerikalıların drone alımı konusunda Mayıs ayında bir cevap vereceklerini beklediğini ve bu cevabın olumlu olacağını tahmin ettiğini söyledi. Alman Bakan, ülkesinde birçok politik çevreler ve insan hakları kuruluşları tarafından eleştirilen insansız hava araçlarının alınmasını istiyor. Zira pilotlu ya da pilotsuz olmaları bakımından savaş uçakları arasında bir fark bulunmadığını düşünüyor. İHA'ları eleştirenler ise uzaktan kumandalı İHA'larla askeri şiddet uygulamak konusundaki çekimserliğin azalacağını belirterek Almanya'nın bu silahları almasına karşı çıkıyorlar.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?