Alman bakandan ABD'ye dinleme sitemi

ABD'nin Almanya'nın Avrupa dışında en önemli partneri olduğunu belirten Alman bakan Westerwelle, müttefikler tarafından dinlenmenin ürkütücü olduğunu söyled,

Alman bakandan ABD'ye dinleme sitemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, "En yakın müttefikler tarafından dinlenilmiş olmak ürkütücü" dedi.

Westerwelle, Welt am Sonntag"gazetesine verdiği röportajda, yabancı mevkidaşları ile yaptığı görüşmelerde dinlenmeye karşı güvenilir hat kullandığını, Federal Meclis'te ve Başbakan Angela Merkel ile Savunma Bakanı Thomas de Maiziere ile yüzyüze görüştüğünü belirtti.

Yaptığı telefon görüşmelerinin dinlenildiğini göz önünde bulundurduğunu ifade eden Westerwelle, "En yakın müttefikler tarafından dinlenilmiş olmayı beklememiştim. En yakın müttefikler tarafından dinlenmiş olmak ürkütücü" diye konuştu.

"Dostluk güven üzerine kurulmuştur. Bu güveni hayal kırıklığına uğratan, dostluğa zarar verir" ifadelerini kullanan Westerwelle, demokratik bir ülke ve hukuk devleti olan ABD'nin Almanya'nın Avrupa dışında en önemli partneri olduğunu belirtti.

Suriye konusunda değerlendirmelerde bulunan Westerwelle, "Suriye'de askeri müdahale ülkedeki durumun iyiye gitmesine neden olmaz. Bu yüzden Alman hükümeti buna karşı çıktı. Suriye'de müzakere yaparak çözüm bulmaktan başka alternatif yok" dedi.

İran'ın nükleer programıyla ilgili  siyasi ve diplomatik bir çözüm bulmanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Westerwelle, Cenevre'de yapılan müzakerelerde çözüm arandığını, İran'ın nükleer programı konusunda çözüm bulmayı umut ettiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2013, 15:05
banner53
YORUM EKLE

banner39