banner39

Alman Bakandan ABD'ye mahkeme tehdidi

Alman Federal İçişleri Bakanı Friedrich, casusluk faaliyetlerinden dolayı sorumluların yargılanmaları gerektiğini söyledi.

Avrupa 28.10.2013, 11:41 28.10.2013, 11:41
Alman Bakandan ABD'ye mahkeme tehdidi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Başbakan Merkel'in Amerikan istihbarat teşkilatı Ulusal Güvenlik Ajansı NSA tarafından dinlenmiş olmasına karşı hukuki girişimlerde bulunabileceklerini açıkladı. Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU'lu Friedrich, 'Eğer Amerikalılar Almanya'da cep telefonu dinlemişlerse, Alman topraklarında Alman hukukunu ihlal etmiş olurlar.' dedi.

'Bild am Sonntag' gazetesine konuşan Friedrich, cep telefonu dinleme hareketinin Almanya'nın bağımsızlığını yaraladığını ve kabul edilemez olduğunu belirtti. Dinleme faaliyetinin bir suç teşkil ettiğini ifade eden Alman Bakan, sorumluların mahkemeye çıkarılması gerektiğini vurguladı.

ABD'ye olan güvenin sarsıldığını kaydeden Friedrich, Almanya'da vatandaşların ve devlet mensuplarının cep telefonlarının dinlenmesi konusunun Amerikalılar tarafından ayrıntılı bir şekilde açıklığa kavuşturulmasını taleb etti. Daha önce de bir Alman suç ve ceza uzmanı, Federal Başsavcılığın konuyla ilgili olarak inceleme başlatmasını istemişti.

Sol Partiden sonra Yeşiller ve Sosyal Demokrat Parti SPD de Federal Parlamento tarafından bir soruşturma komisyonu oluşturulmasını taleb ettiler.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?