banner15

Alman Bakan'dan 'Orduda imam istihdamı' açıklaması

Almanya Savunma Bakanı von der Leyen, Alman ordusunda imam istihdam edilmesi konusuna açık olduklarını bildirdi.

Alman Bakan'dan 'Orduda imam istihdamı' açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Alman Haber Ajansı DPA'ya yaptığı açıklamada, Müslüman askerler için imam istihdam edilmesi konusuna açık olduklarını belirterek, "Alman ordusunda bu konuya ihtiyacın ne kadar olduğunu ve alternatiflerin neler olabileceğini araştırıyoruz" dedi.

Yabancı kökenli Alman askerlerinin sığınmacı krizinde önemli bir rol oynadığını vurgulayan Savunma Bakanı von der Leyen, genç Alman askerlerinin sığınmacılarla iletişimi sağlamak için "mükemmel bir şekilde tercümanlık ettiklerini" kaydetti. Von der Leyen, "Çünkü Arapçayı akıcı bir şekilde konuşabiliyorlar. Bu da çeşitliliğin ne kadar iyi olduğunun göstergesi" değerlendirmesinde bulundu.

Askerlerin dini inançlarını yerine getirebilmeleri için Katolik ve Evangelist psikoposlar ve papazlar bulunuyor. Alman ordusundaki Müslüman askerlerin sayısı, orduya alımda dini inancın beyanı zorunlu olmadığı için tam olarak bilinmiyor. Ancak, yaklaşık 177 bin askerin bulunduğu Alman ordusunda bin 600 Müslüman asker olduğu tahmin ediliyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2015, 21:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35