banner39

Alman bakandandan Türkiye'ye PKK eleştirisi

Almanya Savunma Bakanı von der Leyen PKK'dan Kürt organizasyonu olarak söz ederek operasyonları eleştirdi

Avrupa 26.07.2015, 14:07 26.07.2015, 14:07
Alman bakandandan Türkiye'ye PKK eleştirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen Türkiye'nin PKK'ya yönelik operasyonunu eleştirdi.

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'ye konuşan Alman Bakan, PKK'dan "Kürt organizasyonu" olarak bahsetti ve Türkiye'nin barış yolunu bırakmaması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin IŞİD'e karşı operasyon yapmasını tartışma götürmeyen bir hak olarak değerlendiren von der Leyen, ancak Ankara'nın PKK'ya yönelik operasyonu ise haksız ve tartışmalı olarak yorumladı.

Yeşiller Eş Başkanı Cem Özdemir ise "Türkiye'nin sonunda IŞİD'in bir tehtid olduğunu anlamış olması önemli" dedi. Özdemir "Ancak Türkiye aynı zamanda Kürtlerle karşı karşıya gelirse, bu Işid savaşında başarıyı yakalayanlarla karşı karşıya gelmesi demek olur" ifadesini kullandı.

Daha önce de Sosyal Demokrat Parti SPD ve Yeşiller Partisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı IŞİD operasyonunun göstermelik olduğu, perde arkasında PKK hedeflerine operasyon olduğunu iddiasında bulunmuştu.

SPD Dış Politika sözcüsü Niels Annen "Erdoğan'ın paralel olarak PKK hedeflerini vurmasının asıl önceliklerinin hala IŞİD ile mücadele olmadığını gösterdiğini" iddia etti. Annen "Erdoğan bu adımıyla politik çözümü yok ederek savaşın genişlemesi tehlikesini arttırmıştır" ifadesini kullandı.

PKK Almanya'da da yasaklı terör örgütü listesinde yer alıyor. Kürtlerin IŞİD'le savaşı sonrası listeden çıkartılması yönündeki talepleri henüz olumlu yanıt almadı. Almanya Irak'ta IŞİD ile mücadele eden peşmergelere askeri anlamda en önemli yardımı yapan ülke konumunda.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?