banner39

Alman bakanlıklarda istihbarat ihtilafı

Alman Federal Adalet Bakanlığı, askeri istihbarat kurumu MAD'nin kapatılmasını istiyor, Savunma Bakanlığı ise buna karşı çıkıyor.

Avrupa 28.07.2012, 14:24 28.07.2012, 14:24
Alman bakanlıklarda istihbarat ihtilafı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Federal Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın eyalet şubelerinin kapatılmasının yanında askeri savunma amacıyla kurulmuş olan MAD'nin de kapatılmasını istiyor. Alman Adalet Bakanı, güvenlik kurumlarının temelden değiştirilerek, sayılarının azaltılması gerektiğini savunarak, Anayasayı Koruma Teşkilatı eyalet şubelerinin birleştirilmesi ve MAD'nin kapatılması halinde iyi bir başlangıç yapılacağını söyledi.

Leutheusser-Schnarrenberger'in partisi Hür Demokrat Parti FDP ile birlikte Yeşiller ve Sol Parti de MAD'nin kapatılmasından yana. Sosyal Demokrat Parti SPD ise hiç olmazsa bu kurumun yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyor.

FEDERAL SAVUNMA BAKANI MAD'NİN KAPATILMASINA KARŞI

Hristiyan demokrat politikacı Savunma Bakanı Thomas de Maiziere ise askeri istihbarat kurumu MAD'nin kapatılmasını istemiyor. Leutheusser-Schnarrenberger'in Anayasayı Koruma Teşkilatında yapılmasını taleb ettiği reformlar da Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich'i kızdırmıştı.

Askeri istihbarat kurumu MAD, Almanya'yı dışardan gelebilecek istihbarat eylemlerine ve sabotajlara karşı korumakla görevli. Ayrıca 1200 çalışanı ile MAD, askerler arasında aşırı akımlar olup olmadığını da kontrol ediyor. Yurtdışı askeri görevlerde de bulundukları ülkeden çalışanların kontrolünü sağlıyor ve karşı tarafın aktivitilerini gözetliyor.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü