banner15

Alman Başbakan Merkel Çin'e gidiyor

Alman Federal Başbakan Merkel yarın Çin'e gidecek, hafta sonuna doğru yapılacak görüşmelerde Suriye krizi, Afganistan ve Pakistan'daki durumların konuşulacağı bildirildi.

Alman Başbakan Merkel Çin'e gidiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya Federal Başbakanı Angela Merkel'in bu hafta sonuna doğru Çin'i ziyaret ederek Başbakan Li Keqiang ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping'le birer görüşme yapacağı bildirildi. Yarın sekizinci kez Çin'e gidecek olan Merkel'in görüşmelerde Suriye krizi, Afganistan ve Pakistan'daki son durumlar ve Çin'in Rusya'ya etkisi üzerinde duracağı kaydedildi.

Federal Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Çin'in İran'la yapılan nükleer uzlaşma görüşmelerinde etkili olduğu ve Afganistan ile Pakistan konularında da yardımcı olabileceği ifade edildi.

Merkel, Cuma günü Çin Başbakanı Li ile birlikte Anhui Eyaletine gidecek. Buradaki milyonluk metropol Hefei yakınlarında, Çinli bir çiftçi aileyi ve bir köy okulunu ziyaret edecek.

Alman Federal Başbakan Merkel'le birlikte, kısa bir süre önce egzoz gazı ölçümlerinde hileli bilgisayar programı kullandığı ortaya çıkan Alman otomobil devi 'Volkswagen'in yeni şefi Matthias Müller de ticari heyet arasında yeralıyor. Merkel'e her zaman olduğu gibi bu seferde büyük bir ticaret heyet eşlik ediyor.

Çin geçen hafta İngiltere ile 55 milyar Avroluk çeşitli ticari anlaşmalar yaptı. Buna rağmen Almanya, Çin'in Avrupa'daki en önemli ticari ortağı olarak kalmaya devam ediyor. İki ülke arasındaki doğrudan ticaretin bu yıl daha da artması bekleniyor. Geçen yıl Almanya'nın Çin'e yaptığı ihracat yüzde 0,8, Çin'den yaptığı ithalat ise yüzde 17,6 oranında yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 18:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35