banner15

Alman Başbakan, Snowden'ı istemiyor

Alman Başbakan Merkel, Amerikan istihbarat uzmanı Snowden'a Almanya'da iltica hakkı verilmesine karşı çıktı.

Alman Başbakan, Snowden'ı istemiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal hükümet sözcüsü Steffen Seibert, dün Berlin'de yaptığı basın toplantısında transatlantik ittifakın Almanya için çok büyük bir önemi olduğunu belirterek, Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın ülkeye getirilmesinin bu ittifaka büyük zarar verebileceğini söyledi.

Seibert, Federal hükümetin daha önce olduğu gibi Snowden'a Almanya tarafından iltica hakkı verilmesini kabul etmediğini, bunun Temmuz ayında gözden geçirildiğini kaydetti. Federal İçişleri Bakanlığına göre ise Snowden'ın Moskova'da tanık olarak dinlenmesi mümkün. Bakanlık sözcüsü Jens Teschke, şayet Federal Parlamento tarafından NSA'nın çalışmalarını incelemek üzere bir komisyon kurulursa, Snowden'a Rusya'da sorular yöneltilerek tanık olarak dinlenebileceğini belirtti.

Federal hükümet sözcüsü Seibert, ABD ile görüşmeleri devam eden 'Karşı Casusluk Antlaşması' konusunda bilgi vermedi. Bugün Alman istihbarat kurumları BND ve Anayasayı Koruma Teşkilatı başkanları Waşington'da Amerikan istihbarat yetkilileriyle görüşüyor.

Seibert açıklamasında Merkel'in, başbakan olarak kendisinin özel bilgilerin korunması için gerekli tedbirleri almaya mecbur hissettiğini, ancak burada güvenliğin ve müttefik menfaatlerinin de gözardı edilmemesi gerektiğini vurguladı. Seibert, hiçbir ülkenin Almanya kadar ABD ile dostluktan istifade etmediğini, bu yüzden Federal hükümetin kararlarında bunu gözönüne almasının şart olduğunu kaydetti.

Yeşiller ve Sol Parti, Snowden'ın Almanya'ya getirilmesini ve burada kendisine oturma izni verilmesini istiyor. Ancak ABD ile Almanya arasında arananların iadesi antlaşması bulunduğundan Snowden'ın Alman topraklarına ayak bastığında tutuklanması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 11:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48