Alman Başbakan ve Başbakan adayı düello yaptı

Almanya'da 4 televizyon kanalından canlı olarak yayınlanan Merkel ile SPD Başbakan adayı Steinbrück arasındaki düelloyu, seyircilere göre Steinbrück kazandı.

Alman Başbakan ve Başbakan adayı düello yaptı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da Pazar günü akşamı 4 televizyon kanalından canlı olarak yayınlanan siyasi düelloda Sosyal Demokrat Parti SPD'nin Başbakan adayı Peer Steinbrück, seyirciler tarafından kazanan lider olarak görüldü. Canlı yayın yapan kanallar arasındaki birinci televizyon kanalı ARD tarafından düello sırasında 'Infratest dimap' araştırma kurumuna yaptırılan ankete göre seyircilerin yüzde 49'u tartışmada Steinbrück'ün daha üstün olduğunu söyledi. Yüzde 44'ü Başbakan Angela Merkel'in daha tatmin edici olduğunu belirtti. Anket için naklen yayın sırasında 1000 seçmen telefonla aranarak çeşitli sorular yöneltildi.

Televizyon düellosu başlamadan önce Infraset tarafından kendisine 'Doğrudan seçme imkanı olsaydı kimi seçerdiniz?' sorusu yöneltilen seçmenlerden sadece yüzde 28'i Steinbrück'ü seçebileceklerini söylerken, tartışma sonrası yüzde 45'i Steinbrück'e oy verdi.

Seçmenlerden yüzde 88'i sosyal demokrat adayı, müspet anlamda 'saldırgan tavırlı' aday olarak gördüklerini belirttiler. 'Adaylar beklediğinizden daha iyi miydi, kötü müydü?' sorusuna verilen cevaplarda seçmenlerin yüzde 33'ü Merkel'i beklenenden kötü bulduklarını söylerken, yüzde 60'ı Steinbrück'ü beklediklerinden daha iyi bulduklarını bildirdi.

DİĞER KANALLARDA FARKLI SONUÇLAR

Aynı şekilde televizyon düellosu canlı olarak yayınlayan ikinci televizyon kanalı ZDF ve özel televizyon kanalı RTL tarafından yapılan anketlerde ise Başbakan Merkel günün galibi olarak belirlendi. ZDF için araştırma yapan 'Wahlen' isimli grubun elde ettiği sonuca göre tartışmanın galibi yüzde 40'la Merkel oldu. Steinbrück ise seyircilerden yalnızca yüzde 33'ü tarafından kazanan lider olarak görüldü.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 11:31
banner53
YORUM EKLE

banner39