banner39

Alman Başbakan Yardımcısından HSBC'ye tepki

HSBC'nin İsviçre'deki şubesi ile ilgili medyada çıkan haberler üzerine Alman Federal Ekonomi Bakanı Gabriel, Almanya'da bu banka hakkında soruşturma başlatılmasını istedi. Bankaya başka ülkelerden de tepki geldi.

Avrupa 10.02.2015, 17:44 10.02.2015, 17:44
Alman Başbakan Yardımcısından HSBC'ye tepki

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Dünyanın ikinci en büyük bilançosuna sahip İngiliz bankası HSBC'nin İsviçre'deki şubesinin vergi kaçakçılığına yardım ettiğinin ortaya çıkması, değişik ülkelerden tepkiler almasına neden oldu. Belçika, Cenevre şube müdürü hakkında tutuklama kararı çıkarmakla tehdit ederken, İngiliz Parlamentosu Kamu Maliyesi Komisyonu da derhal soruşturma başlatılacağını açıkladı.

Almanya'da yayınlanan 'Süddeutsche Zeitung' gazetesi Federal Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel'in, Almanya'da da HSBC hakkında inceleme başlatılacağını ve 'en ağır bir şekilde' cezalandırılacağını söylediğini aktardı.

Uluslar arası Gazeteciler Birliği ICIJ tarafından yapılan araştırmaya göre HSBC, İsviçre'deki şubesi aracılığıyla tüm dünyada, aralarında artistlerin, sporcularun, müzisyenlerin, sanayici ve işadamlarının, silah tüccarları ile diktatörlerin bulunduğu binlerce kişinin vergi kaçırmasına yardımcı oldu. Bunlar arasında Suriye Devlet Başkanı Beşer Esad, Mısır eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve şimdiki Devlet Başkanı Sisi ile Çin eski Başbakanı Li Peng en çok dikkat çeken isimlerdi.

ICIJ gazetecilerinin ele geçirdiği 2006 ve 2007 yıllarına ait belgelere göre 100 binden fazla müşteriye ait yaklaşık 100 milyar Dolar HSBC hesaplarında saklandı. HSBC'nin verdiği bilgiye göre gazetecilere gizli belgeleri banka çalışanlarından Herve Falciani sağladı. Falciani, vergi kaçıran vatandaşlarına karşı önlem almak isteyen hükümetlere yardım etmek istediği için bu belgeleri sızdırdığını söylemişti.

İstanbul'da Reuters TV'ye konuşan Fransız Maliye Bakanı Michel Sapin, konuyla ilgili Fransa'da incelemenin devam ettiğini ve yeni incelemelerin de başlatılacağını bildirdi. Belçika Adalet Bakanlığı sözcüsü, bankanın bilgileri gönüllü olarak vermediğini bu yüzden konuyla ilgili yetkili yargıcın banka müdürleri hakkında tutuklama kararı verebileceğini söyledi. İngiliz Parlamentosu Kamu Maliyesi Komisyonu tarafından da şok edici bu skandal bilgilerden sonra HSBC'den cevap beklenildiği bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?