Alman Başbakan Yardımcısından mülakat sansürü

Alman Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Rösler, bir gazete ile yaptığı mülakatın yayınlanmasına izin vermedi, gazete de internette sadece soruları yayınladı.

Alman Başbakan Yardımcısından mülakat sansürü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da sol görüşlü olduğu bilinen 'taz' gazetesinin Federal Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Philipp Röslerle yaptığı röportaj, Bakanın izin vermemesinden dolayı yayınlanmadı. Ancak gazetenin internet blogunda, röportajda Hür Demokrat Parti FDP'li liberal politikacıya yöneltilen sorular yayınlandı.

Alman gazetenin Genel Yayın Müdürü Ines Pohl, blogda kaleme aldığı makalede, Rösler'in tavrını 'normal kurallara karşı kaba bir ihlal' olarak değerlendirdi. Bir saatlik mülakat yazıya geçtirildikten sonra Rösler tarafından onaylanmak üzere kendisine gönderildi. Normal olarak istenmeyen kısımları çıkarıldıktan sonra yayına onay verilmesi gerekirken, Bakan tarafından yayınlanması yasaklandı.

'taz' gazetesinin daha önce de bazı politikacılarla yaptığı mülakatlar yayınlanmamıştı. Örneğin şu anda Hamburg Eyalet Başbakanlığı yapmakta olan Sosyal Demokrat Parti SPD'li Olaf Scholz'la yapılan bir röportaj sonrasında, cevaplardan çok fazlası çıkarıldığı için mülakat yayınlandığında, çıkarılması istenen kısımlar siyaha boyanarak basılmıştı.

Rösler'e yöneltilen sorular arasında 'niçin kendisinden nefret edildiği', bunun nedeninin Asya kökenli olmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı sorulmuş. Söyleşi sırasında Alman Bakan bu sorulara cevap vermiş, ancak daha sonra Asya kökenli oluşunu seçim kampanyasında kullanmak istemediğini belirterek bu cevapların yayınlanmasını istememiş.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2013, 11:36
banner53
YORUM EKLE

banner39