Alman basını: Gauck, Erdoğan'ı sert eleştirdi

Alman basınında, Cumhurbaşkanı Gauck'un üniversitelilere yaptığı konuşmada Erdoğan'a sert eleştiri yaptığı bildirildi, şimdiye kadar Türkiye'ye misafir hiçbir devlet başkanının bu kadar sert eleştiri yapmadığı öne sürüldü.

Avrupa 29.04.2014, 10:55 29.04.2014, 11:15
Alman basını: Gauck, Erdoğan'ı sert eleştirdi

Mucahid Yıldız/ Dünya Bülteni / Almanya

Alman medyası, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un Türkiye ziyaretine Suriyeli mülteci kamplarını ziyaretle başladığını bildirmiş ve mültecilere sağlanan imkanlardan dolayı Türkiye'yi övdüğünü öne çıkarmıştı. Bugünkü haberlerde ise Gauck'un Ankara'da üniversitelilere yönelik konuşması, doğrudan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sert bir eleştiri olarak yorumlandı.

Gauck'un konuşmasından parçalar aktarılan haberlerde, Türkiye'deki gelişmenin kendisini korkuttuğunu ve özellikle düşünce ve basın özgürlüğünün kısıtlanmasının demokrasiyi tehlikeye soktuğunu söylediği belirtildi.

Türkiye'ye gelen devlet başkanlarından hiçbirinin bu kadar sert bir dille Türk hükümetine yönelik eleştiri yapmadığı ifade edilen haberlerde Gauck'un şu sözlerine de yer verildi: 'Eğer hükümet beğenmediği çok sayıda savcı ve polisleri, kişilerin durumlarına bakmadan kötü durumlara karşı yapacakları çalışmaları engellemek için başka yerlere tayin ediyorsa, o zaman burada ve şimdi soruyorum kendime; acaba adaletin bağımsızlığı güven altında mıdır?'. Gauck'un konuşmasında ayrıca hükümetin, mahkemeleri kendi istediği doğrultuda karar almaları için etkilemesini de eleştirdiği kaydedildi.

Alman basını Gauck'un sözleri arasında bir demokrat olarak kendi ülkesinde olmasa da hukuk devletinin tehlikeye girdiği her yerde sesini yükselteceğini ifade ettiği ve bu sözlerinin bir öğüt olarak anlaşılmasını istediğini belirttiği aktarıldı. Gauck, Almanya'nın da örneğin NSU terör hücresinin cinayetlerine açıklık getirilmesi gibi konularda başka ülkelerden gelecek öğüt ve eleştirileri almaya hazır olduğunu söyledi.

Gauck'un Türkiye ekonomisindeki başarıları, askerlerin etkisinin giderilmesi gibi demokratik gelişmeler, Kürtlerle diyalog ve Erdoğan'ın Ermenistan'la ilgili açıklaması gibi olumlu gelişmelere de değindiği bildirildi. Ancak son zamanlarda hükümetin yönetim stilinden dolayı hayal kırıklıklarının, kızgınlık ve öfkenin yaşandığını, birçoklarının demokrasiyi tehlikede gördüğünü ifade ettiği de aktarıldı.

Gauck konuşmasında internetteki kısıtlamalara da değinerek tüm hayat tecrübesinden, nerede fikir özgürlükleri kısıtlanmışsa, nerede vatandaş yeterince bilgilendirilmemiş, kendisine sorulmamış ve katılımı sağlanmamışsa, orada umutsuzluğun, inatçılığın ve sonunda da şiddete hazır olmanın görüldüğü dersini aldığını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?