banner15

Alman basını: Merkel, Erdoğan'ı savuşturdu!

Alman basını, Başbakan Merkel'in Türk Başbakan Erdoğan'ı savuşturduğunu, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği konusunda da 'sonucu belirsiz bir süreç' dediğini bildirdi.

Alman basını: Merkel, Erdoğan'ı savuşturdu!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Berlin'de dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Alman Federal Başbakan Angela Merkel'in görüşmesinden sonra bugün Alman gazetelerinde yeralan haber ve yorumlarda, Erdoğan'ın Almanya'dan AB'ye girebilmek için destek istediği, ancak Merkel'in bunu soğuk karşıladığı ifade edildi. Birlikte yaptıkları basın toplantısında Merkel'in Federal hükümet olarak AB görüşmelerine 'sonucu açık bir süreç' olarak baktıklarını tekrarladığı aktarıldı.

Erdoğan'ın Alman Başbakan Merkel'den AB'ye girme konusunda destek ifade eden bir işaret beklediği, ancak aldığı mesajın olumsuz olduğu vurgulandı. Zira bir gün önce Merkel'in Genel Başkanı olduğu Hristiyan Demokrat Parti CDU, Mayıs ayında yapılacak AB Parlamento seçim kampanyası için hazırladığı programda Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşı olduğunu açık bir şekilde ortaya koydu. Programda, 'Türkiye'nin Avrupa için stratejik ve ekonomik anlamını görüyoruz. Fakat Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini kabul etmiyoruz.' cümleleri yeraldı.

Başbakan Erdoğan, Merkel'le görüşmesinden önce Alman Dış Politikası Enstitüsü tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada Suriye ve Mısır'da meydana gelen olayların ve Arap Baharının, Türkiye'nin AB'ye değil, AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu gösterdiğini söylemişti. Merkel'le yaptıkları basın toplantısında bu ifadelerini tekrarlamadığı bildirilen haberlerde Erdoğan'ın yalnızca iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ne kadar önemli olduğunu vurguladığı belirtildi.

Ayrıca Alman gazetelerinde Erdoğan ziyareti ile ilgili çıkan haberlerde Akparti aleyhine yapılan gösteri de aktarıldı. Berlin'de Alevi Cemaati tarafından düzenlenen Türk hükümetini protesto gösterisine 5 bin kişinin katılması bekleniyordu. Ancak Brandenburg Kapısı önünde yapılan gösteriye Alman medyasında abartılarak verilen rakamlara göre yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

ERDOĞAN SEÇİM KAMPANYASI YAPIYOR

Alman medyasında yeralan haberlerde Başbakan Erdoğan'ın Almanya'ya gelerek yaklaşmakta olan mahalli seçimler için oy topladığı da öne sürüldü. Almanya'da 1,2 milyon seçmen Türk vatandaşının yaşadığı belirtilerek, bu seçmenlerin oyu olmadan 'İslamcı-muhafazakar' Akpartinin durumunun mahalli seçimlerde çok zor olacağı iddia edildi.

'Berlin Türk Toplumu' derneği başkanı Kenan Kolat, 'radioeins' isimli bir radyo programına verdiği demeçte Erdoğan'ın Almanya'da yaşayan Türkleri böldüğünü, buradaki kutuplaşmanın Türkiye'dekinden çok daha fazla olduğunu öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 11:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48