banner15

Alman basını Paris saldırılarına geniş yer verdi

Alman basını dün akşam saatlerinde Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan saldırılara çok geniş yer vererek, ayrıntıları Alman kamuoyuna duyurdu.

Alman basını Paris saldırılarına geniş yer verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman gazetelerinin hemen tamamı, Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan saldırıların tüm ayrıntılarını içeren haberleri üst başlıklarda yayınladılar. Almanya milli takımının Fransa ile hazırlık maçı için Paris'te bulunması nedeniyle olaya ilgi daha da fazlaydı.

Bild gazetesi, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın saldırılarla ilgili açıklamasını internet portalında manşetle duyurarak, Hollande'ın saldırılardan IŞİD'in sorumlu olduğunu söylediğini aktardı. Ayrıca büyük bir başlıkla karikatür dergisi 'Charlie Hebdo'ya yapılan saldırılardan sonra kullanılan sloganı değiştirerek, 'Biz Parisiz' anlamındaki Fransızca 'Je suis Paris' ibaresini yazdı.

Haftalık Stern dergisinin internet portalında ise manşet ve alt başlıklarla Paris'deki saldırılar okuyucularına duyuruldu. Federal Başbakan Angela Merkel'in olayla ilgili açıklamasına yer verilerek, Alman milli takımının bulunduğu stadyumda yaşananlar aktarıldı.

'Süddeutsche Zeitung' 'Ölüm İhracatçıları' başlığıyla Paris saldırıları hakkında bilgi vererek, terör liderlerine birazcık baskı yapmak ve mültecilere birazcık yardım etmekle problemlerin çözülemeyeceğini dile getirdi.

'Die Welt' gazetesinin internet sitesindeki haberlerin başında Hollande'ın açıklamasına yer verilerek ilk sayfanın neredeyse tamamında Paris'teki saldırıların ayrıntıları aktarıldı.

Haftalık 'Spiegel' dergisi de Hollande'ın saldırıları IŞİD'in yaptığına dair verdiği demeci aktararak, Paris'in kan gölüne dönüştüğünü bildirdi. Ayrıca Almanya'nın güneyindeki Bavyera Eyaletinde, Paris'e giderken yolda kontrol edilen bir kişinin arabasında makinalı tüfek ve patlayıcı bulunduğunu kaydetti. Bu kişinin Paris saldırılarını yapanlara yardım için yolda olduğunun sanıldığını bildirdi.

'Avrupa'nın en üzgün şehri' başlığıyla verdiği haberde Spiegel, insanların korku içinde olduklarını, her tarafta polislerin ağır silahlı olarak devriye gezdiklerini, caddelerde siren seslerinin duyulduğunu bildirdi.

MERKEL: ÖZGÜR HAYAT TERÖR'DEN GÜÇLÜDÜR

Alman Federal Başbakan Angela Merkel bu sabah yaptığı kısa konuşmada Paris'teki saldırılardan duyduğu üzüntüyü belirterek Fransa'ya her türlü desteğe hazır olduklarını ifade etti.

'Onlarla birlikte ağlıyoruz. Bu korkunç saldırıları yapanlara karşı birlikte mücadele edeceğiz. Özgürlüğe yapılan bu saldırı hepimize yapıldı.' diyen Merkel, bu yüzden hep birlikte teröre karşı mücadele etmek gerektiğini vurguladı. Merkel, 'Biz biliyoruz ki, özgür hayatımız her terörden daha güçlüdür.' dedi.

Alman Federal Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de Paris'teki saldırıları 'terör felaketi' olarak adlandırdı ve 'Acının ve çaresizliğin yaşandığı şu saatlerde kesinlikle Fransız dostlarımızın yanındayız.' dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 12:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35