banner39

Alman basını 'Paris'i Türkiye'ye yıkma peşinde!

Haftalık Alman dergisi, Fransa'nın başkenti Paris'teki PKK'lı üç kadının MİT tarafından öldürüldüğünü iddia etti

Avrupa 11.02.2014, 11:17 11.02.2014, 11:43
Alman basını 'Paris'i Türkiye'ye yıkma peşinde!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman haftalık dergi Spiegel'in son sayısında Alman dış istihbaratı BND'ye dayanılarak verilen haberde Paris'teki PKK'lı üç kadının MİT tarafından öldürüldüğünün zannedildiği belirtildi. Dergiye göre, Alman güvenlik yetkilileri, internette buldukları belge ve ses kayıtlarını inceleyerek bu sonuca vardı!

Spiegel haberinde, Alman istihbaratçıların özellikle Ocak ayında internette buldukları bir belgede üç PKK'lı kadının ortadan kaldırılmasından bahsedildiği ve belgede MİT'e ait filigranın görüldüğü kaydedildi. Belgede MİT'in PKK ile meşgul olan isimlerinin de bulunduğu öne sürüldü.

Dergide, BND tarafından tesbit edilen ses kaydında geçen yıl Paris'te öldürülen 3 PKK'lının katil zanlısı Ömer Güney'le MİT elemanı olduğu öne sürülen kişi arasındaki görüşmenin ayrıntıları yayınlandı. Görüşmede sözkonusu iki kişi suikastin nasıl işleneceği, iki silah bulundurmak gerektiği, silahların kimden, nerede alınacağı ve para için Güney'in henüz kredi çekmediği vs. gibi konular bulunuyor. Ses kaydı Güney'in bir arkadaşı tarafından 12 Ocak'ta internette yayınlanmış.

Alman dergisi, BND'nin bulgularının gerçek olması durumunda AB ile Türkiye arasındaki politik ilişkileri büyük ölçüde olumsuz etkileyebileceğini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da ek bir baskıya maruz kalacağını belirtti. Ayrıca AB ülkelerinde yaşayan Kürtlerin de ayaklanabileceği ifade edildi.

Alman Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatının da bu bilgiden sonra MİT'le ortak çalışmalarını sınırlandırma kararı aldığı ve bundan sonra bazı kişilerle ilgili MİT'e bilgi verme konusunda 'özel bir dikkat' sarfedileceği bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?