banner39

Alman basınına göre AB Yunanistan'ı gözden çıkardı

Alman basınında yer alan haberlere göre, Avrupa Merkez Bankası, Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkarılması hazırlıkları yapıyor

Avrupa 20.02.2015, 14:52 20.02.2015, 14:55
Alman basınına göre AB Yunanistan'ı gözden çıkardı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman Der Spiegel dergisi, Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkililerinin, Yunanistan'ın Euro Bölgesi’nden çıkışı için  hazırlık yaptığını öne sürdü.

Dergi, “AMB çalışanları diğer ülkelerin Euro Bölgesi’nde ne şekilde bir  arada kalabileceklerine dair acil durum planları  hazırlıyorlar” ifadesini kullandı.

 Yunanistan, kredi anlaşmasının 6 ay uzatılması için dün talepte bulunmuştu. Euro Bölgesi maliye bakanları bugün Yunanistan’ın başvurusunu görüşecek.

YUNANİSTAN'IN SÜRE TALEBİNE ALMANYA'DAN RET

Yunanistan, 240 milyar euro borcu için 6 aylık "köprü anlaşma" için Euro Bölgesi'ne iki gün önce resmen başvurdu. Yunanistan'ın teklifi Almanya tarafından jet bir cevapla reddedildi.

Almanya Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Atina'nın mektubu nihai bir çözüm sunmuyor. Teklif, mevcut mali programın koşullarını yerine getirmeden, "köprü kredi" talebinde bulunuyor. Mektupta yer alan teklif, Euro Bölgesi'nin pazartesi üzerinde anlaştığı kriterleri karşılamıyor" denildi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise, Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis'ten aldıkları mektubu, çözüm yolunda önemli bir sinyal olarak gördüklerini söyledi. Juncker, "Mektup uzlaşmaya varmak için bir yol açıyor" dedi.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?