Alman Başpiskopos skandalı Kiliseden çıkışları hızlandırdı

Almanya'nın Limburg Başpiskoposluğunda ortaya çıkan skandal birçok Katoliğin ve Protestanın Kiliseden ayrılmasına neden oldu.

Alman Başpiskopos skandalı Kiliseden çıkışları hızlandırdı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da Başpiskopos Franz-Peter Tebartz-van Elst'in lüks bir rezidans yaptırmak için 31 milyon Avro harcadığının ortaya çıkmasından sonra Katolik Kilise'den ayrılanların sayısının normalin üstüne çıktığı belirlendi. Alman haber ajansı dpa tarafından yaptırılan ankete göre, Evangelist Kilise'nin bu skandalla hiçbir ilgisi olmadığı halde Protestanlar arasında da Kiliseyi terkedenlerin sayısı arttı.

Ankete göre Köln şehrinde Eylül ayına göre Ekim ayında Katolik Kiliseden ayrılanların sayısı iki kat arttı, 571 Katolik Kiliseyi terketti. Aynı şehirde Evangelist Kilise üyeliğinden ayrılan Protestan sayısı ise yüzde 80 artarak 228'i buldu.

Osnabrück ve Bremen şehirlerinde de Ekim ayında ayrılanların sayısında açık bir artış görüldü. Eylül ayında Münih'te Kiliseden ayrılanların sayısı 602 iken, Ekim'de iki kattan daha fazla artarak 1250'yi buldu. Eski Papa 16. Benedikt'in (Ratzinger) şehri Regensburg'ta ise 147 kişi ayrıldı, buradaki artış Eylül ayına göre üç katı idi.

Hristiyanların mektuplarla ya da yazılı olarak gösterdikleri tepkilerden yola çıkan Trier Başpiskoposluk sözcüsü Andre Uzulis, Başpiskopos Tebartz skandalının ayrılmalara neden olduğunu söyledi. Trier'de ise Kiliseden ayrılan Katolik ve Evangelistlerin sayısı Ekim ayında 97'ye yükseldi. Eylül'de bu sayı sadece 38 idi.

Papa ile görüşen Başpiskopos Tebartz-van der Elst geçici olarak Limbrug görevinden uzaklaştırıldı. Bir manastırda dinlenmekte olan Başpiskopos'un yeniden göreve döneceği tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 11:01
banner53
YORUM EKLE

banner39