banner39

Alman Başsavcılık NSA'yı Merkel'le ilgili konuda soruşturacak

Daha önce Alman Federal Başsavcılığın NSA skandalıyla ilgili bir inceleme başlatmayacağı açıklanmıştı, şimdi Merkel'in cep telefonunun Amerikan istihbaratı tarafından dinlenmesinin soruşturulacağı bildirildi.

Avrupa 04.06.2014, 18:25 04.06.2014, 18:25
Alman Başsavcılık NSA'yı Merkel'le ilgili konuda soruşturacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Aylardan beri yapılan çalışma sonucu Alman Federal Başsavcılığı, geçen hafta Amerikan istihbarat örgütü NSA veya başka bir yabancı istihbarat örgütü hakkında inceleme başlatmayacağını açıklamıştı. Ancak şimdi Başsavcı Harald Range'nin fikrini değiştirdiği bildirildi.

Alman televizyon kanalları NDR ve WDR ile 'Süddeutsche Zeitung' isimli gazetenin bildirdiğine göre Range, Federal Başbakan Angela Merkel'in cep telefonunun dinlenmesi ile ilgili olarak bir soruşturma başlattı. Ancak Amerikan ve İngiliz istihbarat örgütlerinin Almanya'da kitlelerin telekomünikasyon iletişimini takip ve kayıt altına almaları konusunda bir soruşturma yapılmayacak. Fakat buna rağmen, suç oluşturduğuna dair ipucu bulunan vakıalar hakkında ise inceleme başlatılabilecek.

Federal Başsavcı Range'nin geçen hafta yapılan açıklamalara gösterilen tepkilerden dolayı böyle bir karar aldığı sanılıyor. Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, hükümet olarak Range'a karşı hiçbir baskı uygulamadıklarını bildirdi.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?