banner15

Alman belediyeler alkol yasağından yana

Almanya Şehir İdareleri Birliği, dünden beri Hamburg’ta başlatılan otobüs ve trenlerde alkollü içki yasağının tüm Almanya’da uygulanmasını talep etti

Alman belediyeler alkol yasağından yana

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Belediyeler ve Mahalli Yönetimler Birliği, toplu taşıma araçlarında, Almanya genelinde yasak konulmasını talep etti. Hamburg ve çevresindeki toplu taşıma araçlarında 1 Eylül’den itibaren alkol yasağı başladı. Birlik Genel müdürü Gerd Landsberg, Hamburg’taki yasağın Almanya’nın diğer şehirlerine de örnek teşkil edeceğini söyledi.

‘Passauer Neue Presse’ isimli gazeteye konuşan Landsberg, işlenen her on suçtan üçünün alkol kullanımından kaynaklandığını, toplu taşımada işlenen suçların önlenmesi için alkol yasağının çok önemli bir adım olduğunu belirtti. Landsberg, herhangi bir suç işlenmemiş olsa bile, toplu taşıma araçlarında alkol tüketiminin, diğer yolcuları tedirgin ettiğini ve kendilerini güvende hissetmediklerini kaydetti. Alkol kullanımı yasağının araçlarda görülen, koltukların yırtılması gibi maddi zararları da önleyeceğini öne sürdü.

Alman Polis Sendikası GDP de alkol yasağını destekliyor. GDP başkan yardımcısı Frank Richter, alkol tüketiminin suç işleme meylini çoğalttığını, alkol kullananların şiddet suçlarını daha vahşice işlediğini söyledi.

Hamburg’ta 1 Eylül’den itibaren başlayan toplu taşım araçlarındaki alkollü içki yasağına uymayanlara Ekim ayından itibaren 40 Avro para cezası verilecek. Yasağın tam olarak uygulanması için bir aylık alışma süresi verildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2011, 14:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35