banner39

Alman bira fabrikasından yayılan bakteri ölüme yol açtı

Almanya'nın bira üretilen şehirlerinden Warstein'da 'lejyonel' adı verilen bakterilerin yayılmasından dolayı 2 kişi öldü, 165 kişi hastalandı.

Avrupa 13.09.2013, 11:09 13.09.2013, 11:22
Alman bira fabrikasından yayılan bakteri ölüme yol açtı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Sauerland'daki Warstein şehrinde önce bir bira fabrikasının atık sularında bulunan 'lejyonel' isimli bakteri, yaklaşık bir ay içinde 165 kişiye bulaştı ve 2 kişi de bu bakterinin yolaçtığı hastalık sonucu hayatını kaybetti. Kuzey Ren-Westfalya Çevre Bakanlığından yapılan açıklamaya göre bu bakteriden şehirdeki bir fabrikanın soğutma tesislerinde de bulundu.

Bakterilerin Warstein şehrindeki atık suların temizlendiği tesislerden bölgeye yayılmış olabileceği belirtildi. Buradan Waester deresine akan sularla bir fabrikanın soğutma tesisine de girmiş olabileceği söylenen bakterilerin daha sonra da havada yayıldığı tahmin ediliyor.

Soest Bölge İdaresi, bulaşıcı hastalık tehlikesinden dolayı Warstein şehrine seyahat edilmemesini önerdi. Yetkililerin bildirdiğine göre yukarıda belirtilen rakamların dışında herhangi bir enfeksiyon olayına rastlanmadı. Virüsün araştırılması için kurulan kriz masasının bugün durumu tekrar değerlendirerek, seyahat uyarısını da yeniden gözden geçireceği bildirildi.

Lejyonel bakterileri insan vücuduna bulaştığında akciğerlerin iltihaplanmasına neden oluyor ve hastalarda halsizlik, kafa ve eklem yerlerinde ağrı, ateş, öksürük ve ishal görülüyor. Enfeksiyonun yaygın bir şekilde artması halinde lejyonel bulaşanlardan yüzde 7'si ölüyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?