Alman BND: 'Kimyasal saldırı Esad'dan'

Alman dış istihbaratı BND'nin, Suriye'de Esad rejimi tarafından kimyasal saldırı emrinin verildiğini isbatlayan bir telefon görüşmesini dinlediği bildirildi.

Alman BND: 'Kimyasal saldırı Esad'dan'

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman basınında çıkan haberlerde, dış istihbarattan sorumlu Alman Federal Haber Servisi BND'nin, Suriye'deki kimyasal saldırının Esad rejimi tarafından yapıldığını ısbatlayan bir telefon görüşmesini dinlediği bildirildi.

Haftalık dergi Spiegel'in internet sitesindeki haberde BND Başkanı Gerhard Schindler'in bazı Federal Parlamento milletvekilleriyle yaptığı gizli bir toplantıda, BND tarafından dinlenilen telefon görüşmesinden bahsettiği belirtildi.

Suriye'de kimyasal saldırının yapılmasından sonra 21 Ağustos'ta Hizbullah'ın askeri kanadından üst rütbeli bir yetkiliyle İran Büyükelçiliği arasındaki telefon görüşmesinde, Esad'ı destekleyen Hizbullahın komutanı, kimyasal saldırı emrini Esad rejiminin verdiğini söylüyor. Komutan telefon görüşmesinde, Esad'ın ekibinin anlattıklarını aktararak, sinirlenerek bu kararı verdiğini, ancak büyük bir hata yaptığını ifade ediyor.

Telefon görüşmesinin şu sıralarda Suriye sahillerinde seyretmekte olan Alman savaş gemisi 'Oker'ta bulunan BND uzmanları tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Gemide bulunan teknolojik imkanlarla Suriye içlerine kadar uzun mesafelerdeki telefon ve telsiz görüşmeleri dinlenebiliyor. Alman Federal Ordusu, ABD'nin Suriye'ye askeri müdahale yapması halinde de 'Oker'in Akdeniz'de göreve devam edeceğini bildirdi.

BND şefi Schindler, Esad rejiminin kimyasal saldırıyı yaptığına dair çok açık bir delil bulunmamakla birlikte yapılan analizlerin saldırıların arkasında Esad rejiminin olduğunu gösterdiğini söyledi. Kimyasal saldırı nedeni olarak yaptığı yorumda Schindler, Esad birliklerinin, doğusu muhaliflerin elinde bulunan Şam'ı tamamen ele geçirmek için korkutma amacıyla kimyasal silah kullanmış olabileceklerini belirtti. Daha önce de Esad'ın küçük dozajlarda muhaliflere kimyasal saldırı yaptığını ifade eden Schindler, son saldırıda gaz oranının iyi ayarlanamadığı, ateşlenen füzelere çok fazla kimyasal madde konulduğunu kaydetti.

FRANSA DA BELGELER ORTAYA KOYDU

Fransız hükümeti tarafından hazırlanan toplam 9 sayfalık raporda, kimyasal saldırı için füzelerin Esad rejiminin kontrolü altındaki bölgeden, muhaliflerin bulunduğu tarafa doğru ateşlendiği belirtildi. Uydu resimlerinin gösterdiği bölgeler daha sonra delillerin yokedilmesi için Esad birlikleri tarafından bombalanmış.

ABD Başkanı Barack Obama, Esad rejiminin cezalandırılması için yapılacak bir saldırıya 9 Eylül'de Kongre'den onay almak istiyor. Saldırı planlarının ise hazır olduğu bildirildi. Fransa sosyalist hükümeti ise Suriye'ye yapılacak askeri bir müdahale için Parlamento onayına gerek olmadığını açıkladı. Ancak Fransa'da yapılan bir ankete göre Fransız halkının üçte ikisi askeri müdahaleye karşı olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 11:07
banner53
YORUM EKLE

banner39