Alman BND soruşturma merkezi kapatılıyor

Almanya'ya gelen mültecileri sorgulayan dış istihbarat BND'ye bağlı merkezin Haziran ayında kapatılacağı bildirildi.

Alman BND soruşturma merkezi kapatılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'ya gelen mültecileri soruşturmakla görevli ajanların çalıştığı dış istihbarattan sorumlu BND'ye bağlı merkez HBW, 30 Haziran'dan itibaren kapatılacak. HBW, Federal Alman Cumhuriyetinin kurulmasından bu yana 56 yıldan beri istihbarat çalışmaları yapıyordu.

Geçen yıl Kasım ayında Alman basınında çıkan haberlerde Alman istihbarat görevlilerinin, savaş bölgelerinden gelen mültecilerin kaldığı kamplarda mültecileri sorguladıkları bildirilmişti. Alman ajanlar, savaş bölgelerindeki karargahlar ve 'terör birlikleri' hakkındaki bilgileri Amerikan meslektaşlarına da verdiler. Amerikalılar da bu bilgileri Afganistan ya da Somali'de yaptıkları drone saldırılarında kullandılar. HBW'nin bu konuda bilgi toplamakta önemli bir rol üstlendiği, mültecilerden bazılarına sorgulamanın çok yoğun bir şekilde yapıldığı kaydedildi.

BND, bundan böyle yurtdışındaki kriz bölgelerinde doğrudan bilgi toplamayı planlıyor. HBW'nin görevine son verilmesiyle ABD ve İngiltere ile sürdürülen ortak çalışmanın da farklı bir şekil alması bekleniyor. HBW'nin Almanya'daki mülteci kamplarında yaptığı sorgulamalara Amerikan ve İngiliz ajanları da katılmışlardı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 11:42
banner53
YORUM EKLE

banner39