banner15

Alman BND, telefon kayıtlarını doğrudan NSA'ya verdi

Alman dış istihbarat örgütü BND'nin Frankfurt'ta kaydettiği telefon görüşmelerini doğrudan Amerikan istihbarat örgütü NSA'ya verdiği bildirildi.

Alman BND, telefon kayıtlarını doğrudan NSA'ya verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman basınında çıkan haberlerde, yıllardan beri 'Alman Haber Servisi' BND'nin Frankfurt'ta kaydettiği telefon görüşmelerini derhal Amerikan istihbaratı NSA'ya ulaştırdığı belirtildi. 'Süddeutsche Zeitung' isimli gazete ve ARD'ye bağlı resmi televizyon kanalları NDR ve WDR, istihbarat çalışanlarını kaynak göstererek, bu çalışmanın 'politik bakımdan zor bir durum' olduğu gerekçesiyle durdurulduğunu bildirdiler.

BND'nin verdiği bilgilerin Alman vatandaşları hakkında olmadığı kaydedildi. 2004 ve 2007 yılları arasında gerçekleşen bu çalışmanın sorumlusu olarak o zamanki, Yeşiller ve Sosyal Demokrat Parti SPD'den oluşan Federal koalisyon hükümeti gösteriliyor.

Şimdiki federal koalisyon hükümet sözcülüğünden yapılan açıklamada, dış istihbarattan sorumlu BND'nin Federal Parlamentonun kontrolü altında bulunduğu, yaptığı çalışmaları yalnızca parlamentonun denetleme kurulu ile federal hükümet yetkililerine rapor ettiği belirtildi.

BND Başkanı Gerhard Schindler, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kurum olarak yabancı istihbarat teşkilatlarıyla tüm dünyada birlikte çalıştıklarını ifade ederek, aralarında NSA'da olmak üzere bu ortak çalışmaların kaçınılmaz olduğunu savundu.

Avrupa'nın telekomünikasyon iletişim merkezi olan Frankfurt, aynı zamanda ulusal ve Uluslar arası internet trafiğinin önemli bir geçiş noktası. Konuyla ilgili haberlerde aslında Amerikalıların buradaki bilgi merkezlerine doğrudan giriş taleb ettikleri, Alman istihbaratının bilgi aktarma çalışmasının bir uzlaşma sonucu yapıldığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 10:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48