banner39

Alman BND'den NSA'ya milyarlarca bilgi...

Alman dış istihbaratı BND'nin her ay NSA'ya telefon görüşmesi ya da SMS'lerle elde ettiği 1,3 milyar adet bilgi teslim ettiği bildirildi.

Avrupa 13.05.2015, 17:21 13.05.2015, 17:23
Alman BND'den NSA'ya milyarlarca bilgi...

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman dış istihbaratı BND'nin NSA tarafından verilen arama kriterleriyle telefon görüşmeleri ve SMS mesajları üzerinden milyarlarca bilgi kaydettiği bildirildi. Ancak bu bilgilerden tam olarak ne kadarını, Amerikan istihbarat örgütü NSA'ya verdiği resmen açıklanmadı.

'Zeit' gazetesinin internet sitesinde, gizli kaynaklara dayanılarak verilen haberde BND'nin NSA için, çok büyük çapta meta verileri adı verilen, iletişimin ne zaman, nereden, hangi baz istasyonu kullanılarak yapıldığına dair ve kimin arandığı vb. bilgileri topladığı kaydedildi.

Meta verileri istihbarat servisleri için, görüşmeler ya da e-maillerin içerikleri kadar önem taşıyor. Cep telefonlarıyla yapılan görüşmelerde bu veriler, görüşen kişilerin nerede oldukları hakkında da bilgi veriyor. Bu şekilde toplanan binlerce bilgi ile internet üzerinden daha fazla bilgiye ulaşılabiliyor.

Zeit gazetesinin internet sitesindeki haberde, BND'nin bu tür bilgilerden her ay 1,3 milyar adet NSA'ya teslim ettiği öne sürüldü. BND tarafından Bad Aibling şehrindeki dinleme merkezinde toplanan bilgiler, herhangi bir değerlindirmeden geçirilmeden ham bilgi olarak NSA'ya verildi.

Bu bilgilerin NSA tarafından nasıl değerlendirildiği konusunda Alman istihbaratının hiçbir bilgi ve yetkisi bulunmuyor. Zeit' gazetesinin haberine göre BND, topladığı bu tür bilgilerin hepsini NSA'ya teslim etmedi. Zira gazetenin Şubat ayındaki haberinde, BND'nin hergün 220 milyon meta verisi topladığı bildirilmişti. Bu durumda her ay toplanan 6,6 milyar meta verisinden yalnızca 1,3 milyarı NSA'ya verilmiş.

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?