banner39

Alman çalışanlar giderek yaşlanıyor

Almanya'da çalışan 60 yaşından yukarıdaki ihtiyar sayısı rekor düzeyde artış gösterdi.

Avrupa 04.04.2013, 11:33 04.04.2013, 11:33
Alman çalışanlar giderek yaşlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal İş Kurumu tarafından yapılan bir istatistiğe göre geçen yıl Almanya'da 60 yaşın üzerinde çalışan sayısı rekor düzeyde bir artış gösterdi. Bu araştırmaya göre geçen yılın Eylül ayında yaşları 60 ve 65 arası yaklaşık 1,484 milyon kişinin sigortalı olarak çalıştığı tescil edildi. Bu rakam bir yıl öncesine göre yaşlı çalışanların yüzde 12,3 oranında arttığını gösteriyor. Son beş yıla bakıldığında ise yaşlı çalışan nüfusun yüzde 81,7 oranında arttığı görülüyor.

Federal Çalışma Bakanlığı sözcüsü, ihtiyarların iş hayatına kazandırılması bakımından 'iyi bir yolda' olduklarını, ancak emeklilik yaşının aşamalı olarak 67'ye yükseltilmesi konusunda bazı çalışmaların yapılması gerektiğini bildirdi. Sözcü, özellikle iş yerlerinin ihtiyar çalışanlara uygun hale getirilmesi ve yaşlıların mesleki eğitimleri konusunda bazı eksiklikler olduğunu belirterek, henüz hedefin sonuna varılmadığını söyledi.

Alman Sendikalar Birliği DGB tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, çalışan yaşlı sayısının yine de az olduğu, yaşları 25 ile 50 arasında çalışanların bu sayının iki mislini teşkil ettiği belirtildi. Yaşları 60'tan yukarı olup sigortalı olarak çalıştırılanların bu yaş grubuna dahil sadece üç kişiden biri olduğunu söyleyen DGB Yönetim Kurulu üyesi Anneli Buntenbach, yaşlılardan 470 binin az gelirli parça işlerde çalıştırıldığını bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?