banner39

Alman CDU/CSU 'selefiler'e sınır dışı istiyor

Almanya'da Hristiyan Demokrat politikacılar, birçoğu Alman asıllı olan 'selefi' grup üyelerinin sınırdışı etmek, derneklerini yasaklamak istiyor. Bir polis memuru da selefi olduğu zannıyla görevinden uzaklaştırıldı.

Avrupa 09.05.2012, 13:42 09.05.2012, 14:26
Alman CDU/CSU 'selefiler'e sınır dışı istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da ırkçı ve İslam düşmanı Pro NRW isimli partinin Kuzey Ren Westfalya'daki seçimlerden dolayı daha fazla oy toplama ümidiyle başlattığı cami önlerindeki kışkırtıcı gösterileriyle başlayan olaylarda tartışmalar 'selefi' adı verilen Müslüman grup üzerine yoğunlaştı. Irkçı Pro NRW'nin Bonn'daki gösterisinde Peygamberimize hakaret maksadıyla çizilen karikatürü kullanması, 'selefi' gruptan bazılarının şiddetle tepki göstermesine neden oldu. Pro NRW ile selefi grup arasına giren polis memurlarından 29 kişi hafif yaralandı. Selefi gruptan olduğu bildirilen bir kişinin üç polisi bıçakladığı bildirilmişti. Üç polisin tedavisi hastahanede yapıldı, bıçaklayan kişi tutuklanarak mahkemeye sevkedildi.

Bu olaydan sonra şimdi iktidar partisinin büyük ortakları Hristiyan Demokrat Parti CDU ile Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU'dan politikacılar, selefi gruptan olup kendisine vatandaşlık verilen bazı kişilerin yurt dışı edilmelerini, selefi gruba ait derneklerin kapatılmasını talep etti.

CSU içişleri uzmanı Hans Peter Uhl, 'Bild' gazetesine verdiği demeçte Almanya'da yaşayan herkesin özgürlükçü demokratik temel düzeni kabul etmek zorunda olduğunu, bunu kabul etmeyenlerin hızlı bir şekilde bu ülkeyi terketmeleri gerektiğini söyledi. Uhl, 'taş devrinden kalma din anlayışının ithalini engellemek için' her türlü imkanın kullanılması gerektiğini savundu.

Hür Demokrat Parti FDP'den de bu açıklamalara destek verildi. Hessen Eyaleti Adalet Bakanı ve FDP Eyalet Genel Başkanı Jörg-Uwe Hahn, dini görüşlerini polisle ve farklı düşünenlerle çatışma yaparak kabul ettirmeye çalışanların barışçı bir ortak yaşam için bir tehlike oluşturduklarını, kendisini savunabilen bir demokrasinin her imkanı kullanarak buna karşı koyması gerektiğini söyledi. Hahn, bu imkanlar arasında yurtdışı etmenin, ülkeye girişi yasaklamanın ve bazı toplantıları yasaklamanın da yeraldığını kaydetti.

Pro NRW'nin yasaklanmasını ya da engellenmesini sözkonusu bile etmeyen Alman muhafazakarlar, her türlü düşünceye özgürlük verdiğini iddia eden bir hukuk sistemi içerisinde 'selefi' grubun derneklerinin kapatılmasını talep ediyor. CDU'lu Wolfgang Bosbach, hukukun istikrarlı bir şekilde uygulanmasını, buna selefi derneklerin kapatılmasının da dahil olduğunu söyledi.

FEDERAL İÇİŞLERİ BAKANI DA SELEFİLERE YASAKTAN YANA

Alman Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, özel haber televizyonu n-tv'ye verdiği demeçte, 'selefi' grubu 2010 yılından beri takip ettiklerini, hukuk devletinin verdiği imkanlar dahilinde karşı tedbirleri alacaklarını belirtti. Selefi derneklerinin kapatılmasını da buna dahil edebileceklerini ifade eden Friedrich, yalnız tüm selefileri aynı kefeye koymanın yanlış olduğunu söyledi. Friedrich, Almanya'da radikal selefilere de, ırkçı Pro NRW'ye de din savaşı izni vermeyeceklerini kaydetti.

AJANLIK DA YAPTIĞI BİLDİRİLEN KOMİSER SELEFİ ZANNIYLA İŞTEN ÇIKARILDI

Diğer taraftan Kuzey Ren Westfalya Eyaleti NRW'de 31 yaşındaki bir polis komiseri selefi olduğu iddiasıyla görevinden uzaklaştırıldı. Hakkında yapılacak disiplin soruşturmasından sonra işine son verileceği bildirildi.

NRW'de yayınlanan 'WAZ' gazetesinin bir haberine göre Ali K. isimli polis memuru 2009 yılında Alman iç istihbaratından sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı için çalışmış. NRW Emniyet Genel Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, görevinden alınan polis komiseri boş zamanlarında selefi gruptan kişilerle birlikte gezmiş ve Kur'an-ı Kerim dağıtım kampanyası için bir çok standın belediyelere bildirme işlemini yapmış.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?