Alman CSU ilk defa bu kadar oy kaybetti

Almanya'nın güneyindeki Bavyera Eyaletinin güçlü muhafazakar partisi CSU, yaklaşık 50 yıldan bu yana ilk defa mahalli seçimlerde yüzde 40'dan aşağı düştü.

Alman CSU ilk defa bu kadar oy kaybetti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Bavyera Eyaletinde yapılan mahalli seçimlerde, bölgenin en güçlü partisi Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU, 50 yıldan fazla bir süreden beri ilk defa yüzde 40'ın altına düştü. Pazar günü yapılan şehir ve ilçe meclisleri seçimlerinde oy sayımının bitmesinden sonra CSU'nun oyların yalnızca yüzde 39,7'sini aldığı belirlendi. Daha kötü bir sonucu CSU 1960 yılında almıştı. Altı yıl önce yapılan seçimlerde eyalet genelinde yüzde 40 oy almıştı.

CSU Genel Başkanı Horst Seehofer, Eyalet Meclisinde yapılan fraksiyon toplantısı sırasında basına yaptığı açıklamada, mahalli seçimlerin mahalli konular için önemli olduğunu ve bunun 30 yıldan beri böyle olduğunu söyledi.

Sosyal Demokrat Parti SPD ise CSU'dan daha fazla oy kaybetti. Mahalli seçimlerde SPD toplam oyların yalnızca yüzde 20,7'sini alabildi. 2008'de yapılan mahalli seçimlerde yüzde 22,6 almıştı. Bavyera'daki şehir ve ilçe meclisleri seçiminin galibi Yeşiller, oylarını yüzde 10,2'ye yükseltti. Altı yıl önceki seçimlerde yalnızca yüzde 8,2 oy alabilmişlerdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 11:57
banner53
YORUM EKLE

banner39