Alman CSU, Türkiye'ye karşı olumsuz tavrını tekrarladı

Almanya'nın Bavyera Eyaleti muhafazakar partisi CSU, koalisyon görüşmelerinde Türkiye'nin AB'ye alınması yönünde bir yaklaşımı engellemeye çalışıyor.

Alman CSU, Türkiye'ye karşı olumsuz tavrını tekrarladı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da sosyal demokratlarla Hristiyan demokratlar arasında devam eden koalisyon görüşmelerinde, Hristiyan demokratlar birliğinin güneydeki güçlü kanadı Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU, Türkiye'nin AB'ye alınması konusunda somut bir tavır ortaya konulmasını engellemek istiyor.

CSU Genel Başkan Yardımcısı Christian Schmidt, medyaya verdiği demeçte Türkiye'nin AB'ye üye olmak için teorik olgunlaşmadan çok uzak olduğunu ve bunun böyle kalacağını öne sürdü. Bu yüzden Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini kabul etmediklerini belirten Schmidt, eşit olmayan şartları zorla denkleştirmeye çalışmaktan vazgeçmeleri gerektiğini savundu.

Hristiyan sosyal demokrat politikacı, Türkiye'nin bazı sektörlerdeki çalışmaları dışında şu anda temel özgürlükler ve azınlıkların korunması gibi konularla birlikte birçok alanda Avrupa değerlerinden uzaklaşmaya devam ettiğini iddia etti.

NATO'nun patriot görevine de değinen Schmidt, Türkiye'nin kriz ocağı Suriye'ye karşı savunma ricasının yerine getirilebileceğini, ancak buna karşın Ortadoğu'daki anlaşmazlıkların çözümü için geçmiştekinden daha fazla yapıcı bir rol üstlenmesini beklediklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 11:05
banner53
YORUM EKLE

banner39