banner39

Alman Cumhurbaşkanı 'Mali Pakt'ı veto etti

Alman koalisyon hükümetinin muhalefet partileri SPD ve Yeşillerle uzlaşarak sonuçlandırdığı Avrupa Mali Paktı ve Avro Kurtarma Fonu, Cumhurbaşkanı Gauck tarafından geri çevrildi, Gauck, Anayasa Mahkemesinin kararını bekleyeceğeni bildirdi.

Avrupa 22.06.2012, 11:53 22.06.2012, 11:53
Alman Cumhurbaşkanı 'Mali Pakt'ı veto etti

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Haftalardan beri devam görüşmelerden sonra Federal hükümetle muhalefet partileri Sosyal Demokrat Parti SPD ve Yeşiller arasında uzlaşmaya varılan Avrupa 'Mali Paktı' ve daimi 'Avro Kurtarma Fonu', Cumhurbaşkanı Joachim Gauck tarafından imzalanmadı. Federal Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanından bu konudaki kanunların onaylanması için süre isteyeceğini duyurması üzerine Gauck tasarıyı geri çevirdi.

Sol Parti ve SPD'den eski Adalet Bakanı Herta Daeubler-Gmelin, Anayasa Mahkemesine başvurarak Mali Pakt ve Avro Kurtarma Fonu'na itiraz edeceklerini bildirmişlerdi. Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi şayet böyle bir dava açılırsa, konunun geniş bir şekilde görüşülebilmesi için zamana ihtiyaç duyacağını açıkladı.

Basında çıkan haberlere göre Gauck kanun tekliflerini geri çevirme niyetini Federal Anayasa Mahkemesine bildirdi. İddialara göre, Başbakan Angela Merkel'in baskı yapmasından sonra Alman Cumhurbaşkanı'nın Federal Parlamento ve Federal Konsey'in kabulünden sonra hemen onay vermesi bekleniyordu. Ancak Federal Anayasa Mahkemesi'nin buna karşı koyduğu ve Gauck'un kanun teklifini imzalamamasını istediği bildirildi.

Federal Hükümet sözcüsü Steffen Seibert ise bu haberleri derhal yalanladı. Başbakan Merkel'in hiçbir zaman Gauck'la, Avrupa Mali Paktı ve Avro Kurtarma Fonu'yla ilgili kanunlar üzerinde hiçbir yerde konuşmadığını söyledi. Seibert sözkonusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Almanya'da Avrupa Mali Paktı ile Avro Kurtarma Fonu'nun kabulü için zaman daralıyor. Avro Kurtarma Fonu'nun 1 Temmuz'da yürürlüğe girmesi için mali paktın da kabul edilmesi gerekiyor. Sürenin azlığından dolayı koalisyon hükümeti son anda muhalefetten SPD ve Yeşiller'in direttiği, borsalardan transaksiyon vergisi alınması teklifini kabul etmek zorunda kaldı. Ancak şimdi de Sol Parti tarafından açıklanan Anayasa Mahkemesi'ne başvuru engeli ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Gauck'un vetosundan sonra Merkel'in zamanında bu kanun tekliflerini onaylatması mümkün görünmüyor. Federal Anayasa Mahkemesi, şimdiye kadar Avrupa poitikası ile yapılan müracaatlarda hep koalisyon hükümetine karşı kararlar aldı. Son olarak hükümetin Avrupa Mali Paktı ve Avro Kurtarma Fonu konusunda Federal Parlamentoyu yeterince bilgilendirmediği hükmüne vararak, parlamentonun yetkilerini artırmıştı.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?