banner39

Alman demir-çelik devi milyarlarca zarar etti

Almanya'nın en büyük demir-çelik şirketi ThyssenKrupp, 2011/2012 üretim yılında 5 milyar Avro zarar etti.

Avrupa 11.12.2012, 17:53 11.12.2012, 17:53
Alman demir-çelik devi milyarlarca zarar etti

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Krizden etkilenen Alman demir-çelik devi ThyssenKrupp, son üretim yılında 5 milyar Avro zarar etti. Dün holding tarafından Almanya'nın Essen şehrindeki Denetleme Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamada, deniz aşırı ülkelerdeki şubelerinde de 3,6 milyar Avro zarar ettiği bildirildi.

Geçen yılın Aralık ayına kadar 2010/2011 üretim yılında da Alman şirketi Brezilya ve ABD'de 2,1 milyar Avro değer kaybetmişti. Demir-Çelik devinde görülen yüksek oranlardaki zararlardan dolayı sorumlu görülen yönetim kurulu üyelerinden Jürgen Claassen, Olaf Berlien ve Edwin Eichler'in yıl sonundan itibaren görevlerine son verildi.

Holding Yönetim Kurulu Başkanı Heinrich Hiesinger, deniz aşırı ülkelerdeki çelik üretimi projelerinde yapılan hatalardan ve kirli ticaretlerden dolayı 'çok büyük mali zarar' gördüklerine dikkat çekti. Hiesinger, sözkonusu hatalardan dolayı kendilerine karşı duyulan güven ve inancı kaybettiklerini söyledi.

Denetleme Kurulu, yönetimde aldığı değişiklik kararlarıyla yeni bir başlangıç için açık bir sinyal vermek istediğini, yeni idare kültürünün şirket içinde dürüstlüğü, şeffaflığı ve başarıyı amaçlayan temeller üzerine kurulmasını amaçladığını belirtti. Kurul sözcüsü, çıkarılan üyelerin yerine kimlerin geleceği konusunda herhangi bir bilgi vermedi.

Geçen yıldan bu yana holdingi yöneten Hiesinger, Brezilya ve ABD'deki tesisleri satılığa çıkarmıştı. Ancak şimdiye kadar bir alıcı ismi verilemedi. Son verilen bilgilerde sözkonusu fabrikalar için yaklaşık 7 milyar Avro isteniyordu. Şimdi ise 3-4 milyar Avrodan sözediliyor. Bu ülkelerdeki tesislerin yapımı için yaklaşık 12 milyar Avro yatırım yapıldığı bildirilmişti.

ThyssenKrupp Denetleme Kurulu toplantısı öncesinde, holding hissedarlarını temsil eden çatı kuruluş tarafından Kurul Başkanı Gerhard Cromme eleştirildi. Cromme, birlik tarafından ABD ve Brezilya'daki fabrikalar için bazı fiyat antlaşmalarından ve rüşvet suçlamalarından haberdar olmakla suçlandı. Cromme'nin habersiz olması durumunda ise yöneticilik becerisine sahip olmadığı anlamına geleceği belirtildi.

Alman demir-çelik devi tarihinde ilk defa hissedarlarına kar payı dağıtmıyor. Şimdiye kadar holding her halükarda kar payı dağıtan bir kurum olarak biliniyordu. Özellikle ne büyük hisse sahibi olan Krupp-Stiftung, yardım projelerini finanse edebilmek için kötü zamanlarda da holdingin kar dağıtması konusunda ısrar ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?