banner39

Alman Deniz Kuvvetleri Akdeniz'e geliyor

Alman Deniz Kuvvetleri, Suriye'deki kimyasal silahların imhası için Akdeniz'de görev yapacak.

Avrupa 12.02.2014, 11:35 12.02.2014, 11:35
Alman Deniz Kuvvetleri Akdeniz'e geliyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Ordusunun Somali'ye hükümet askerlerini eğitmek üzere gideceği Afrika görevinden sonra şimdi de Suriye'deki kimyasal silahların imhasına yardım etmek üzere Akdeniz'de koruma görevi üstleneceği bildirildi. Alman Deniz Kuvvetlerine bağlı savaş gemileri Suriye'den alınan kimyasal silahları imha edecek gemileri koruyacak.

Almanya'nın Akdenizdeki askeri göreve katılacağı Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in Federal Parlamento Dışişleri Komisyon üyeleriyle yaptığı bir toplantıdan sonra katılımcılar tarafından bildirildi. Steinmeier, toplantıda Suriye'den imha edilmek üzere alınan kimyasal silahları taşıyan gemilerin korunması gerektiğini söyledi. Ancak tam olarak bu görevin nasıl başlayacağını belirtmedi.

YAKLAŞIK BEŞBİN ALMAN ASKERİ DIŞARDA

Alman Federal Ordusu mensuplarından 4 bin 900'ü Uluslar arası askeri görevlere katılmak üzere yurtdışında bulunuyor. Bunlardan büyük bir kısmı Afganistan ve Kosova'da. Son olarak Alman askerlerinin Somali'ye gönderileceği haberi üzerine siyasi çevrelerde yoğun bir tartışma başladı. Aynı şekilde Orta Afrika Cumhuriyeti'ne de asker gönderme planı birçok çevreler tarafından eleştiriliyor.

Federal hükümet tarafından yapılan açıklamalarda Almanya'nın daha fazla dünya politikasına karışması gerektiği, dünyada olup bitenleri sadece yorumlamakla kalamayacak kadar büyük bir ülke olduğu ifade edilmişti. Ancak son yapılan bir ankette Alman halkının yarıdan fazlasının mevcut dış askeri görevlerin yeterli olduğunu ve daha fazlasına gerek olmadığını düşündükleri belirlendi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?