banner15

Alman devlerin gözü Libya'da

Kaddafi zamanında da büyük işler yapan Alman dev holdingleri de gözlerini Libya’ya dikti ve gelişmeleri yakından takip ediyor

Alman devlerin gözü Libya'da

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Libya’da henüz muhalifler tam olarak yönetimi ele geçirmiş olmasa bile, bu ülkede yapılabilecek olası ekonomik faaliyetlerin temelleri şimdiden atılmaya başlandı. Alman ekonomisi de Kaddafi zamanında olduğu gibi ondan sonraki dönemde de Libya’daki ekonomi pastasından kendisine bir pay almak için çaba gösteriyor. Almanya’nın Libya’ya müdahalesi kararında BM Güvenlik Konseyi’nde çekimser kalmış olması Alman holdinglerini çok ilgilendirmiyor. Muazzam petrol ve gaz yataklarıyla Arap dünyasının en zengin ülkelerinden bir olan Libya’da, RWE Dea gibi Alman enerji devleri, kimya devi BASF’a bağlı Wintershall ve petrol sektöründe büyük tesisler inşaa eden Alman holdingleri bu ülkede Kaddafi zamanında da büyük projeler gerçekleştirdi.

Her ne kadar Alman işgücü Libya’yı terketmiş olsa da Alman firmaları için çalışan yerli işgücü halen ülkede bulunuyor. Aylardır devam eden çatışmalar ve NATO tarafından gerçekleştirilen 7 bin 500 hava saldırısından sonra Libya’da yeniden yapılması gereken binlerce tesis inşaası girişimcileri bekliyor. Alman Ticaret ve Sanayii Odası da Libya’da altyapının yeniden inşaası için büyük bir potansiyel bulunduğunu bildirdi.

Libya’da gelecekteki işlerin elde edilebilmesi için ‘Geçiş Konseyi’ ile bağlantı kurmak gerekiyor ve Almanlar da yaklaşık bir ay önce Alman Afrika Derneği olarak büyük bir heyetle Bingazi’ye giderek konseyle bir görüşme yapmıştı. Ayrıca kısa bir süre önce Almanya tarafından Libya muhaliflerine verilmek üzere 100 milyon Avro krediye onay verilmesi de Almanların bu ülkedeki ekonomik girişim çalışmalarını olumlu yönde etkileyebilir.

Almanların onayladığı kredi, BM’nin Libya’nın yurtışında dondurulan paralarının serbest bırakılarak yeni Libya yönetimine izin vermesine kadar geçici bir çözüm olarak öngörülüyor. Sadece Alman bankalarında Libya’ya ait dondurulmuş 7,2 milyar Avro bulunuyor.

Almanya geçen yıl Libya’dan yaklaşık 3 milyar Avro’luk petrol ithal etti, buna karşılık 1 milyar Avro civarında Libya’ya ihracat gerçekleştirdi. Libya, Almanya’nın ihracatını ithalatından daha az yaptığı nadir ülkelerden biri.

Alman dev girişimciler Libya’daki gelişmeleri dikkatli bir şekilde takip ediyor. Wintershall sözcüsü Stefan Leunig, ne zaman ve hangi şartlarda Libya’da tekrar üretime başlayabilecekleri konusunda şimdiden konuşmak için henüz erken olduğunu söyledi. ‘Bilfinger Berger’ gibi inşaat devleri de henüz ortamın tam açıklığa kavuşmadığını bildirdi. Yine inşaat devlerinden biri olan ‘Strabag’, Sonbahar’da Libya’ya birkaç kişi göndererek durum hakkında bilgi toplayacak.

Alman teknoloji devi Siemens de henüz Libya’daki çalışmalar konusunda birşey söylemenin erken olduğunu bildirdi. Siemens’in menecerleri, Almanya’nın BM’deki çekimser tutumundan dolayı, muhaliflere hava bombardımanlarıyla yardım eden Fransız ve İngiliz rakiplerine karşı işlerinin biraz daha zor olacağını ifade etti.

Dışişleri bakanlığı ise askeri müdahele ile Libya’da ekonomik girişimler arasında bağlantı kurulmasını ‘alaycı’ bir yaklaşım olarak niteledi. Dışişleri bakanı Guido Westerwelle dün yaptığı açıklamada, Alman ekonomisinin dünya genelinde nasıl itibar sahibi olduğunu ve Libya’nın yeniden yapılanması konusunda Alman girişimciliğinin de ne kadar değerli olduğunu bildiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 15:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35