Alman devlet okullarında İslam dersleri başlıyor

Almanya'da 2012'den itibaren ilk defa Aşağı Saksonya Eyaletinde İslam din dersleri devlet okullarında verilmeye başlanacak

Avrupa 16.09.2010, 14:23 16.09.2010, 16:17
Alman devlet okullarında İslam dersleri başlıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaletinde 2012’den itibaren resmi okullarda diğer dersler gibi İslam dini dersleri de okutulmaya başlanacak. Yeterli Müslüman öğrenci sayısı bulunan okullarda gerekli öğretmen de bulunduğu takdirde ders yapılabilecek.

Aşağı Saksonya Eyaleti Kültür ve Eğitim bakanı Bernd Althusmann, bu konuda çok iyimser olduğunu bir dahaki yıl okul başladığında İslam din derslerine başlanabileceğini söyledi.

Şimdiye kadar aynı eyaletin 42 ilkokulunda yaklaşık 2000 öğrenciyle yapılan deneme dersleri yapıldı. Yeterli öğretmen bulunduğu takdirde orta ve lise dereceli okullarda da İslam dersleri verilecek. Althusmann henüz bu aşamaya ulaşamadıklarını belirtti.

Deneme dersleri Aşağı Saksonya eyaletinde 2003 yılından beri yapılmaktaydı. Almanya’nın diğer eyaletlerinde de benzer projeler uygulanıyor.

Almanya Müslümanları Merkez Konseyi, Aşağı Saksonya eyaletinin çalışmalarını sevinçle karşıladıklarını, kendilerinin de tüm Almanya’da İslam din dersleri verilmesi için gayret sarfettiklerini açıkladı.

Alman devleti ise devamlı olarak İslam derslerinin başlatılabilmesi için Müslümanları temsil edecek tek bir muhatab bulamadıklarını öne sürüyor. Aşağı Saksonya eyaleti Kültür ve Eğitim bakanı da Müslüman cemiyetlerin antlaşmaları gerektiğini ve derslerin devletin öngördüğü şartlara uygun olarak uygulanması gerektiğini söyledi.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?