Alman DGB ile Müslüman kuruluşlardan çifte vatandaşlık eleştirisi

Alman Sendikalar Birliği DGB ve Müslüman kuruluşlar, federal hükümetin çifte vatandaşlık tasarısını eleştirerek, herkes için çifte vatandaşlık verilmesini taleb ettiler.

Alman DGB ile Müslüman kuruluşlardan çifte vatandaşlık eleştirisi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da yaşayan Müslümanları temsil eden çatı kuruluşlarla Alman Sendikalar Birlği DGB, çifte vatandaşlık konusunda Başbakan Angela Merkel'e ortak bir mektup yazarak, çifte vatandaşlık konusundaki şikayetlerini dile getirdiler.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Sekreter Yardımcısı Bekir Alboğa, mektubun Cuma günü gönderildiğini bildirdi. Mektupta sivil toplum kuruluşları tarafından çifte vatandaşlık için opsiyon, yani gençlerin tercih modelinin kaldırılmasından memnuniyet duyulduğu belirtildi. Ancak Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'nin planları sert bir dille eleştirildi. Federal hükümetin takip ettiği uyum politikasının geriye dönük bir adım olduğu ve topluma tehlikeli bir sinyal verdiği dile getirildi.

Alboğa, basına yaptığı açıklamada De Maiziere'nin izlediği politika ile bölmek ve parçalamak istediğini, birlikteliği teşvik etmek yerine hoşnutsuzluk imajı istiyor görünümü verdiğini söyledi.

Federal İçişleri Bakanı tarafından hazırlanan çifte vatandaşlık tasarısında, Almanya'da doğan ve burada büyüyen yabancı asıllı gençlere ana-babalarının ülke vatandaşlığı yanısıra Alman vatandaşlığı alma hakkı da veriliyor. Fakat Almanya'da büyümüş olma şartı hem yabancıları temsil eden sivil toplum kuruluşları tarafından, hem de federal koalisyon hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD tarafından eleştiriliyor.

SPD tarafından yönetilen birçok eyalet hükümeti, Federal Konsey'de bir insiyatif başlatarak opsiyon mecburiyetinin tamamen kaldırılmasını taleb etti. Hristiyan demokratlar bu insiyatife sert tepki göstererek, çifte vatandaşlık kanununun koalisyon sözleşmesinde kabul edildiği şekilde, yani 'Almanya'da büyümüş, burada okula gitmiş' şartıyla çıkarılmasında ısrar ediyor. SPD üst yöneticilerinden bazıları da Federal Konsey'deki insiyatife mesafeli bakıyor.

DİTİB Genel Sekreter Yardımcısı Alboğa basına verdiği demeçte, Almanya'da yaşayan Amerikalı ve Japonların rahatlıkla çifte vatandaşlık aldıkları halde 40 yıldan beri burada yaşayan insanlara niçin bu hakkın verilmediğini sordu.

Milli Görüş Teşkilatı İGMG'ye bağlı İslam Konseyi Başkanı Ali Kızılkaya da yaptığı açıklamada De Maiziere'nin çifte vatandaşlık için gereksiz engeller ortaya çıkardığını söyledi. Kızılkaya, önceki opsiyon modeline göre Alman vatandaşı olmayı tercih edenlere hiçbir engel çıkarmadan vatandaşlık hakkı verildiği halde, çifte vatandaşlık isteyenlere diploma şartı getirilmesinin mantıksız olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 13:41
banner53
YORUM EKLE

banner39