banner39

Alman dil eğitimi zorunluluğu Federal Konsey'de görüşülecek

Alman eyaletleri, yabancılara oturum izni konusundaki tartışmalı dil mecburiyetini iptal etmek istiyorlar. Avrupa Yüksek Mahkemesi de 2007'den beri Türklere aile birleşiminde zorunlu görülen önceden dil öğrenme mecburiyetini yasadışı ilan etmişti.

Avrupa 29.01.2015, 12:08 29.01.2015, 12:08
Alman dil eğitimi zorunluluğu Federal Konsey'de görüşülecek

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da eyalet yönetimleri ile federal hükümet temsilciliğinden oluşan 'Federal Konsey'de gelecek hafta federal koalisyon hükümetinin yabancılara oturma izniyle ilgili yaptığı değişiklikler değerlendirilecek. Bu konuda özellikle Almanya'ya gelmek isteyen yabancılardan taleb edilen dil eğitimi mecburiyetinin kaldırılması ele alınacak.

Almanya'ya aile birleşimi ile gelmek isteyen Türklere 2007'den beri uygulanan, gelmeden önce Almanca öğrenme mecburiyeti daha önce Avrupa Yüksek Mahkemesi tarafından yasadışı olarak görülmüş ve iptal edilmişti. Ancak Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere tarafından hazırlanan yeni yönetmelikle bu zorunluluk Alman Anayasasında yeralmaya devam ediyor.

Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Boris Pistorius, Avusturalya, Japonya, Kanada ve Amerika'dan gelenlere böyle bir uygulama yapılmazken, bu ülkelere gitmek isteyen Almanlara nasıl böyle bir uygulama nasıl 'ters bir ayrımcılık' olursa, Türkler için geçerli olan uygulamanın da ayrımcılık olduğunu belirtti.

Pistorius, Alman yetkililerle işbirliği yapmayan mültecilerin yurtdışı edilmeleri için gözaltına alınmaları planını da eleştirerek, ya yurtdışı edilme kararı alınması, ya da kalmalarına izin verilmesi gerektiğini savundu. Pistorius, gözaltına alma uygulamasının özgürlüğü kısıtlama olmasından dolayı bu konuda dikkatli olunmasını önerdi. Federal Konsey'de mültecilerle ilgili tasarlanan bu uygulamanın da kabul edilmeyeceği tahmin ediliyor.

Federal Konsey'de De Maiziere tarafından hazırlanan değişikliklerden mültecilerle ilgili diğer bir maddenin kabul görmesi bekleniyor. Bu değişikle uzun yıllardan beri Almanya'da yaşayan ve iltica talebi geri çevrilen mültecilerin ülkeye iyi uyum sağlayanlarına oturma izni verilmesi öngörülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?