banner39

Alman dış istihbaratı BND, NSA'ya çalışmış

Alman dış istihbaratı BND, 2001'de yapılan bir antlaşmadan sonra özel kişilere ait binlerce telekomünikasyon bilgilerini NSA'ya vermiş.

Avrupa 05.08.2013, 13:33 05.08.2013, 13:33
Alman dış istihbaratı BND, NSA'ya çalışmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman dış istihbaratından sorumlu 'Bundesnachrichtendienst' BND ile NSA arasındaki sıkı işbirliğinin 2002'de yapılan bir antlaşmadan bu yana devam ettiği bildirildi. NSA'nın BND ve diğer Alman istihbarat kurumlarıyla yaptığı işbirliği, telekomünikasyon bilgilerinin takib ve kontrolünü düzenleyen Alman BND kanununa ve G-10 adı verilen kanuna dayalı olarak yapılıyor.

Haftalık 'Spiegel' dergisinde yeralan bir haberde BND'nin çok büyük miktarlarda meta bilgilerini, Bavyera Eyaletindeki Bad Aibling yakınlarında bulunan NSA merkezine teslim ettiği duyurulmuştu. Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın verdiği bilgiye göre 'Sigad' adı verilen bilgi toplama merkezinde geçen sene sadece Aralık ayında yaklaşık 500 milyon adet meta datası toplanmış. Bir başka 'Sigad' (Signals Intelligence Activity) bilgi toplama bölümü de Almanların Afganistan'daki elektronik iletişim takib ve kontrol merkezinde bulunuyormuş.

Meta bilgileri e-mailleirin içerikleri hakkında bilgi vermese de ne zaman, kime ve kaç kere gönderildiği hakkında bilgiler içeriyor. Telefon bağlantıları için de benzer meta bilgileri bulunuyor. Bu bilgilerle arayan ve aranan kişilerin telefon numaraları ya da görüşme süreleri belirlenebiliyor. İnternet siteleri ve arama bilgileri de meta datalar sayesinde elde edilebiliyor.

BND sözcüsü, şahıslara ait bilgilerin hiçbirinin Alman vatandaşlarına ait olmadığını belirterek, yapılan çalışmaların G-10 kanununa uygun bir şekilde gerçekleştirildiğini söyledi. Yalnızca 2012'de bir kaçırma olayı ile ilgili olarak iki Alman vatandaşı hakkında bilgi verildiğini bildiren sözcü, Snowden'ın verdiği bilgilerin Bad Aibling ve Afganistan'daki 'Sigad' çalışmalarıyla ilgili olduğunu belirtti.

Diğer tarafan Alman Federal Başsavcılığı, haftasonu bazı bakanlıklara birer mektup göndererek NSA takib ve kontrol çalışmalarıyla ilgili olarak bilgi taleb etti. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, NSA çalışmalarının ceza kanununun 99. paragrafına göre Almanya'nın aleyhine bir casusluk faaliyeti olup olmadığının tesbit edilmek istendiği bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?