banner15

Alman Dışişleri Bakanı Ankara'ya geliyor

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, önümüzdeki hafta Salı günü temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gideceğini açıkladı.

Alman Dışişleri Bakanı Ankara'ya geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman Federal Meclisi’nin Türkiye konulu oturumunda hükümet adına konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye'yi eleştirmesine rağmen Türkiye ile diyaloğu devam ettirmek istediklerini ifade etti. Steinmeier, bu nedenle de önümüzdeki hafta Salı günü temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gideceğini açıkladı.

Deutsche Welle'nin haberine göre, Türkiye’de darbe girişimi sonrasında çok sayıda kişinin tutuklandığını hatırlatan Steinmeier, bu kişilerin “gerçekten darbe girişimi veya terörizmle bağlantısı var mıydı” veya “Türk hükümetinin bu tutumunun hukuk devletinin asgari standartları ile bağdaşır mı” sorularını sormak, Alman Meclisi’nde ele almak ve gerekirse Türk hükümetiyle tartışmak zorunda olduklarını söyledi.

'TÜRKİYE YOL AYRIMINDA'

Steinmeier konuşmasında “Türkiye’nin bir yol ayrımında” olduğunu söyledi. Türkiye’nin ya Avrupa yolunda ilerleyeceğini ya da bu yoldan uzaklaşacağını ifade eden Steinmeier, “Türkiye’nin Avrupa ile bağlantıda olmasını istediklerini” vurguladı.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Bakan Steinmeier, "Türkiye’nin hangi yöne gideceği konusundaki sorumluluğun sadece Türkiye’de” olduğuna vurgu yaptı.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, ancak geçen haftalarda Türkiye’nin izlediği tutum ve “en sıkı ortaklara” yönelik sözlerinin Türkiye’nin farklı bir yöne gittiğini işaret ettiğini belirtti. Bakan Steinmeier, “Biz Türkiye ile iyi ilişkilerimiz olsun istiyoruz ama durum değişti, bu nedenle de siyasetimizi yeniden düzenlemeliyiz” şeklinde konuştu.

'İDAM CEZASI MÜZAKERELERİN SONU OLUR'

Bakan Steinmeier konuşmasında Türkiye ile AB arasındaki ilişkilere de değindi. Bir çok siyasetçinin Türkiye ile müzakereleri askıya alalım çağrısı yaptığını ifade eden Steinmeier, “Ancak bu akıllıca olur mu? Kapıyı kapatarak taraf biz mi olmalıyız? İdam cezası uygulanırsa bu müzakerelerin sonu olur ama eğer şimdi kapıyı kapatırsak Türkiye’de bize ihtiyacı olan insanları hayal kırıklığına uğratmış oluruz” şeklinde konuştu.

Terörizmin her türlüsüne karşıyız diyen Steinmeier, buna PKK'nın da dahil olduğunu söyledi. Steinmeier bu nedenle Türk mevkîdaşımın suçlamalarını anlamakta zorlandığını belirterek bu suçlamaları kesinlikle reddettiğini vurguladı. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, salı günü yaptığı açıklamada Almanya’yı terörizme destek vermekle suçlamıştı.

SİVİL TOPLUM GÜÇLENMELİ

Steinmeier, konuşmasında Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğine işaret etti. Türkiye’deki insanlar haftalardır süren siyasi gerilim nedeniyle kaygı duyduğunu belirten Steinmeier, bu nedenle Türk halkıyla dayanışma içinde olduklarını, ülkede demokrasi güçlendirmek için gereken çabayı göstereceklerini söyledi.

Bakan Steinmeier, konuşmasında Türkiye’deki sivil toplumu güçlendirmek için Alman hükümeti olarak hazırladıkları önerileri açıkladı. “Türkiye’de takibata uğrayan akademisyen, yazar ve gazetecilere Almanya’da çalışmalarına devam etme olanağı sunmak istediklerini” söyleyen Steinmeier, Philipp Schwartz Girişimi’ne desteği artırarak burs imkânı sunacaklarını kaydetti.

Steinmeier, bağımsız haber alma kaynaklarının varlığını devam ettirebilmesi için Eurotopics gibi Türkçe yayın yapan online haber portalı projelerini de destekleyeceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2016, 20:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35