banner15

Alman Dışişleri Bakanı Berlin'de, Ukrayna zirvesi düzenledi

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, Ukrayna'da çatışmaların artmasından dolayı krizin görüşülmesi için tarafları Berlin'e davet etti.

Alman Dışişleri Bakanı Berlin'de, Ukrayna zirvesi düzenledi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Doğu Ukrayna'da çatışmaların artması nedeniyle Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Berlin'de bir kriz toplantısı düzenledi. Alman Dışişleri Bakanlığından verilen bilgiye göre Steinmeier, bugün öğleden sonra Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lawrow, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pawlo Klimkin ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'u Berlin'de kabul edecek.

Alman gazetesi 'Süddeutsche Zeitung'da yeralan bir haberde, Steinmeier'in tarafları biraraya getirebilmek için bu üç mevkidaşıyla bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Berlin'de yapılacak görüşmede 4 dışişleri bakanı, doğu Ukrayna'da yeniden ateşkesin sağlanması üzerinde duracak. Somut olarak Ukrayna-Rusya sınırının sıkı kontrol altına alınması için gereken tedbirler görüşülecek. Böylece Rusya'dan Ukrayna'ya silahlı savaşçıların ve silahların girişi engellenecek. AGİT gözlemcilerinin güvenliği de gündeme getirilecek.

ATEŞKES SONA ERDİ ÇATIŞMALAR KIZIŞTI

Avrupa'nın sıkıştırmasına rağmen Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko on gündür devam eden ateşkesi sona erdirdiğini açıkladı. Aradan birkaç saat geçtikten sonra, doğudaki Ukrayna birlikleri, Rus yanlısı ayrılıkçılara karşı ağır bir hücum başlattı. Kiev'den bildirildiğine göre taarruz sonrası Rusya sınırındaki bir kontrol noktası Ukrayna birliklerinin eline geçti. Ancak Rus yanlısı ayrılıkçılar bunu yalanladı.

Rusya Devlet Başkanı Wladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki çatışmalardan yine Poroşenko'yu sorumlu tuttu. Ayrıca Rus Dışişleri Bakanı Lawrow da, Poroşenko'nun ateşkesi uzatmamasının, Ukrayna devleti için sonucu belli olmayan yeni bir kan dökme kısır döngüsünü başlattığını öne sürdü. Lawrow, ABD'ye bir çağrıda bulunarak Ukrayna üzerindeki etkisini kullanıp, Ukrayna'nın nasıl bir çıkmaza girdiğini göstermesini taleb etti.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 11:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48