Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, Baltık turu yaptı

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, Baltık ülkeleriyle Kırım krizini görüşmek için bugün önce Estonya'ya gitti.

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, Baltık turu yaptı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Ukrayna krizini görüşmek için Baltık ülkelerine bir ziyaret turu başlattı. İlk durağı Estonya'da Dışişleri Bakanı Urmas Paet ile görüşen Steinmeier daha sonra Paet'le ortak düzenlediği basın toplantısında Rusya'nın gösterdiği tutumun kabul edilemez olduğunu, ancak diyalog teklifleri, diplomatik çözümler ve son çıkış yolları üzerinde durmak gerektiğini savundu.

Steinmeier, Kırım'da referandum sonucu Rusya'ya bağlanma kararı çıkması halinde daha fazla yaptırımların da uygulanması gerektiğini belirterek Avrupalıların Rusya'ya nasıl davranılması gerektiği konusunda aynı düşünmediklerini, bu yüzden Baltık turunu yaptığını söyledi.

Federal Alman hükümetinin Rusya politikasına başından beri şüpheli bakan Estonya, Litvanya ve Letonya, Rusya'ya karşı daha istikrarlı bir çıkış yapılmasını, görüşme teklifleri yerine de daha hızlı yaptırımların kararlaştırılmasını istemişlerdi. Steinmeier, Baltık turuyla bu ülkelere Almanya'nın kendilerini yalnız bırakmadığını, Ukrayna'daki krizin AB ve NATO'yu da ilgilendirdiğini göstermek istedi.

Rusya'nın Kırım tutumu, Baltık ülkelerine 1940'da başlarına gelenleri hatırlatıyor. Steinmeier'le görüştükten sonra basına konuşan Letonya Dışişleri Bakanı Edgar Rinkewiç, 1940'da Sovyetlerin çok vahşice Baltık ülkelerini işgal ettiğini söyledi. Bu üç ülke, Putin'in Rus azınlıkların hakkını koruma bahanesiyle kendi topraklarını da işgal etmesinden korkuyorlar.

Steinmeier, Baltık ülkelerinin endişelerini anladıklarını ve bunu bir Avrupa problemi olarak gördüklerini belirtmekle birlikte diyalog politikasından vazgeçmek istemediğini ifade etti. Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier'in bugün Baltık turu devam ederken, Simferopol'daki bölgesel Parlamento, Kırım'ın bağımsızlığını ilan etti. Öncelikle Almanya'nın dile getirdiği AB'nin teklifi 'temas grubu'ndan artık hiçkimse sözetmiyor.

Letonya'nın başkenti Riga'da basına konuşan Steinmeier, Kırım'ın bağımsızlık ilanını krizi tırmandırdığını, referandumdan sonra Pazartesi günü AB'nin yeni yaptırımlar için karar alması gerektiğini söyledi. Ancak daha sert yaptırımlara, Rusya'nın da daha sert tepki göstermesi halinde sonucun nereye varacağını henüz hiç kimse tam olarak tahmin edemiyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2014, 20:31
banner53
YORUM EKLE

banner39