Alman Dışişleri, İngiliz Büyükelçiyi çağırdı

Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle, İngiltere'nin Berlin Büyükelçisini, casusluk faaliyeti konusunda görüşmek üzere makamına çağırdı.

Alman Dışişleri, İngiliz Büyükelçiyi çağırdı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

İngiltere'nin Berlin Büyükelçisi Simon McDonald, İngiliz istihbaratı GCHQ'nun büyükelçilik binasının çatısında bir dinleme istasyonu kurduğu yönündeki haberler üzerine Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle tarafından bilgi almak üzere davet edildi.

Westerwelle'nin görevi Dışişleri memurlarından birine bıraktığı görüşmede McDonald'a diplomatik görev için kullanılan bir binadan istihbarat dinlemesi yapılmasının milletler hukukuna aykırı olduğu hatırlatıldı.

İngiliz gazetesi 'Independent', Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'dan edinilen bilgilere dayanarak, Berlin'deki İngiliz Büyükelçilik binasının çatısında silindire benzer bir yapıya işaret ederek bunun bir dinleme istasyonu olabileceğini bildirmişti.

İngiliz Büyükelçi konuyla ilgili bir açıklama yapmazken, sözcüsü William Gatward, istihbarat çalışmaları hakkında bilgi veremeyeceklerini belirtti. İngiliz Başbakan David Cameron ise AB içindeki partnerlerine karşı casusluk faaliyeti yaptıkları suçlamasını kabul etmiyor.

MERKEL, ESKİ SAVUNMA BAKANIYLA GÖRÜŞTÜ

Doktorasında intihal yaptığı tesbit edildiğinden 2011 yılında Savunma Bakanlığından istifa etmek zorunda kalan Karl-Theodor zu Guttenberg'in, Başbakan Angela Merkel'le gizli bir görüşme yaptığı bildirildi. Görüşme'de Merkel'in Guttenberg'ten NSA ile ilgili bilgi aldığı tahmin ediliyor.

Merkel'in cep telefononun ABD tarafından dinlendiği ortaya çıktığında eski Bakan Guttenberg, medyaya konuşarak Barak Obama'nın Merkel'den özür dilemesi gerektiğini söylemişti. Daha önce de Guttenberg, Eylül ayında New York Times gazetesinde misafir yazar olarak kaleme aldığı bir makalesinde, Federal Alman hükümetinin Suriye konusundaki çekimser tavrını eleştirmişti. Guttenberg, liberallerden ve Hristiyan demokratlardan oluşan koalisyon hükümetinin seçim taktiklerinden dolayı Suriye'ye karşı bu tavrı ortaya koyduklarını öne sürmüştü.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 11:26
banner53
YORUM EKLE

banner39