banner39

Alman ekonomik büyüme tahmini aşağı çekildi

Ekonomi uzman kuruluşları tarafından hazırlanan ortak bilirkişi raporunda, Almanya'nın önümüzdeki yılki ekonomik büyümesine dair daha önce yapılan tahminler aşağı çekildi.

Avrupa 18.04.2013, 11:54 18.04.2013, 11:54
Alman ekonomik büyüme tahmini aşağı çekildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman ekonomi uzmanlık kuruluşları 2013 yılı için yapılan ilkbahar tahminlerinde gayri safi milli hasılanın sadece yüzde 0,8 oranında artabileceğini bildirdi. Geçen yılın Ekim ayında yapılan tahminlerde bu oran yüzde 1 olarak ifade edilmişti. Tahminlerin düşürülmesinin 2012 yılı sonunda görülen ekonomik zaafiyetten kaynaklandığı belirtildi. Geçen yılın ekonomik büyüme ortalaması, 2013 yılı için tahmin edilenden daha yüksek tesbit edildi. Uzmanlar, 2014'te Alman ekonomisinde hızlandırılmış bir büyüme görüleceğini ve büyüme oranının yüzde 1,9'a çıkacağını tahmin ediyorlar.

Alman araştırma kurumlarının ekonomik büyüme ile ilgili son tahmin raporu bugün açıklanacak. Rapor, hükümet ve resmi kurumların harcama planları için temel teşkil ediyor.

Rapora göre Almanya'da işsizlik oranı önümüzdeki yıl büyük oranda düşecek. Tahminlere göre bu yıl 2,9 milyon olarak tesbit edilen işsiz sayısı, önümüzdeki yıl 2,7 milyona düşecek. 'Alman konjüktürü rahatlıyor' başlıklı bilirkişi raporuna göre 2014 yılında da konjüktürdeki hızlanma artacak.

'Bild' gazetesinde yeralan habere göre, uzman kuruluşlar Avro bölgesinde bu yıl ekonomik gücün, toplam 0,4 oranında azalacağını tahmin ediyorlar. Önümüzdeki yıldan itibaren yüzde 0,9 oranında bir artışla yeniden yükselecek.

'Frankfurter Allgemeine' gazetesindeki bir habere göre, uzmanlar Avro bölgesinde krize karşı yapılan mücadele çalışmalarını ve şimdiye kadar alınan tedbirleri eleştiriyorlar. Uzmanlara göre henüz devlet maliyetlerini istikrara kavuşturacak uzun vadeli ve işleme konulabilecek bir plan hazırlanmadı. Ayrıca Alman uzmanlar, yoksul üye ülkeler tarafından batmakta olan bankalarını kurtarmak için kötüye kullanabilecekleri bir Avrupa Bankalar Birliğine karşı da uyardı.

Bilirkişi raporu, Alman uzman kurumları Ifo, IfW, RWI ve IWH tarafından hazırlandı.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?