banner39

Alman emniyetinde Neo-Nazi operasyonu

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, 1 Ağustos itibariyle Federal Polis Teşkilatı’nın tüm yönetim kadrosunu yenilemeye karar verdi.

Avrupa 31.07.2012, 02:12 31.07.2012, 09:40
Alman emniyetinde Neo-Nazi operasyonu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polisin Neonazi terör hücresi tarafından öldürüldüğü ortaya çıkmasından hemen sonra önemli belgelerin imha edildiği belirlenince başlayan istifaların ardından Federal İçişleri Bakanı emniyette temizlik operasyonu başlattı.

İç istihbarat teşkilatından gelen istifaların ardından şimdi de Federal Polis Teşkilatı'nın yönetim kadrosunun 1 Ağustos itibariyle tümüyle yenileneceği belirtildi.

Pro 7 kanalı ve Deutcshe Welle, 2000-2007 yılları arasında 8 Türk, 1 Yunan ve 1 Alman polis memuru olmak üzere 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Nasyonal Sosyalist Yeraltı adlı terör hücresinin Alman siyasetini sarsmayı sürdürdüğünü aktardı. Üyeleri iç istihbarat birimi Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izlenmesine rağmen terör hücresinin 1998 yılında ortadan kaybolduğu, işlenen 10 cinayete rağmen 13 yıl boyunca bulunamadığı, örgüt üyelerinin bilinmeyen nedenle hücre evlerini ateşe vermesi sonucu olayın ortaya çıktığı hatırlatıldı. Neonazi terör hücresi üyelerinin yakalanmasından kısa süre sonra iç istihbarat kuruluşu Almanya Anayasayı Koruma Dairesi'nde Neonazi üyeleri ile ilgili çok sayıda belge imha edildi. Bu ihmal ve hatalar Alman emniyet ve istihbaratına pahalıya mal oldu.

İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, 1 Ağustos itibariyle Federal Polis Teşkilatı'nın tüm yönetim kadrosunu yenilemeye karar verdi. Federal Polis Teşkilatı Başkanlığı görevini 2008 yılından bu yana yürüten Matthias Seeger'in yerine İçişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Şube Başkanı Dieter Roman getirilecek. Seeger'in iki yardımcısı da görevden alınacak, Görev değişikliklerinin Çarşamba günkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından resmen açıklanmasının beklendiği ifade edildi. Görev değişikliklerine, İçişleri Bakanı Friedrich ile Federal Polis Teşkilatı yönetimi arasında doğan güven bunalımının neden olduğu kaydedildi.

Toplam 40 bin çalışanıyla Almanya'nın en büyük emniyet birimi olan Federal Polis Teşkilatı'ndaki yönetim değişikliğinin, muhalefet partileri ve polis sendikalarından yoğun eleştiri aldığı ifade edildi. Muhalefet ve polis sendikaları, İçişleri Bakanlığı'nı görevi giderek ağırlaşan Federal Polis'e yeterli donanım sağlamamakla eleştirerek, oluşan hataların faturasının yönetime kesildiği suçlamasında bulundu.

FROMM DA 1 AĞUSTOS'TAN SONRA YOK

Almanya'da 2000 yılından bu yana Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın Başkanlığı görevini yürüten Heinz Fromm da görevini 1 Ağustos'ta bırakacak. Erken emeklilik isteği İçişleri Bakanı Friedrich tarafından kabul edilen Fromm'un yerine, İçişleri Bakanlığı'ndaki terör alt birimi yöneticisi Hans-Georg Maassen gelecek. İçişleri Bakanı Friedrich, Maassen'ın çok yetkin bir uzman, değerli bir hukukçu olduğunu kararlaştıracakları reformları uygulayacağından emin olduğunu söyledi. Bakanı Friedrich, iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın aşırı sağdaki terörist yapılanmaları fark edememiş olmasının, aşırı sağa göz yumması olarak algılanamayacağını, ortaya çıkan tablonun fiyasko olduğunu, güvenin sarsıldığını ve reformun kaçınılmaz olduğunu ekledi.

Die Welt gazetesi, iktidardaki Hıristiyan Birlik partilerinin eyalet içişleri bakanları ortak bir bildiri yayımlayarak iç istihbaratta reform talebinde bulunduğunu yazdı. Bakanlar, soruşturmalarda geçmişte yaşanan koordinasyonsuzluktan ders alınarak, terör ve aşırı uçlara karşı merkezî bir birim oluşturulması çağrısında bulundu.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
20
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?