banner39

Alman eski başbakan İran'da önemli görüşmeler yapıyor

Alman eski Başbakan Schröder, İran'a giderek sıradan ticari danışmanların görüşemeyeceği kişilerle görüştü.

Avrupa 12.01.2016, 12:07 12.01.2016, 12:07
Alman eski başbakan İran'da önemli görüşmeler yapıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın eski federal başbakanlarından sosyal demokrat politikacı Gerhard Schröder, çok sayıda işadamından oluşan bir heyetle dün İran'a gitti. Aslında ekonomik görüşmeler yapması beklenen Schröder, ziyaretinin ilk gününde İran'ın önemli üç politikacısıyla buluştu.

İlk olarak Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şamhani ile görüşen Schröder, daha sonra eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile de, İran'daki ve bölgedeki son gelişmelerin ele alındığı birer görüşme yaptı.

Schröder'in ayrıca İran'ın Petrol ve Sanayi Bakanı ve Merkez Bankası Başkanıyla da görüşeceği bildirildi. İran Dışişleri Bakanı Zarif, görüşme sonrası yaptığı basın toplantısında, nükleer anlaşmanın tamamen yürürlüğe girmesinden sonra Tahran'la Berlin arasında ikili işbirliğinin başlayacağından emin olduğunu söyledi. Zarif, ayrıca İran'ın Suriye'deki krizin yapıcı bir şekilde çözülmesi için gayret edeceğine, IŞİD'le mücadele ve bu konuda sorumlu hareket edeceğine dair Schröder'e söz verdi.

Schröder'in İran'ı geçen yıl Kasım ayında ziyaret etmesi bekleniyordu. Ancak eski federal başbakanlardan yine sosyal demokrat Helmut Schmidt'in ölümü nedeniyle ertelenmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?