Alman eski Cumhurbaşkanı mahkemede kendisini savundu

Almanya'da ilk defa bir cumhurbaşkanının yargılandığı davada mustafi Cumhurbaşkan Wulff, savunmasını kendisi yaptı.

Alman eski Cumhurbaşkanı mahkemede kendisini savundu

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Hannover Eyalet Mahkemesinde başlayan duruşmasında savunmasını kendisi yaparak, film yapımcısı David Groenewold'a hiçbir zaman bir fayda sağlamadığını, bu suçlamanın kendisini çok kızdırdığını söyledi. Wulff, yaklaşık 50 dakika süren açıklamasında, 37 yıllık politik hizmeti sırasında hiçbir zaman bir bağış kabul etmediğini, Başsavcılık tarafından yapılan incelemelerin hem şahsen kendisini, hem de ailesini çok büyük sıkıntıya soktuğunu belirtti.

Wulff ve Groenewold, çıkar sağlamak ve faydalanma teklifini kabul etmek suçlarından yargılanıyorlar. Başsavcılık, Groenewold'un yaklaşık 750 Avro harcayarak, Wulff ve ailesini 2008 yılı Eylül ayında Münih'te bir otelde ağırladığını, buna karşılık Wulff'un da Siemens'e bir mektup yazarak Groenewold'un film projesini finanse etmelerini istediğini iddia ediyor.

Eski Cumhurbaşkanı Wulff, savunmasında 2008 yılında Siemens'e bir mektup gönderdiğini, ancak bu mektupla 'John Rabe'nin hayatını ele alan filmin yapılmasını istediğini kabul etti. Ancak bunu Groenewold için değil, nazi dönemindeki kahramanca mücadelesinden dolayı Rabe'nin hayatının film haline getirilmesini istediği için yazdığını söyledi.

Bu filmde rejisör Florian Gallenberger, İkinci Dünya Savaşı sırasında Siemens'in Çin'deki şubesini yöneten ve Japon Ordusuna karşı sivil halkı koruyan Rabe'nin hayatını konu ediyor.

Wulff, Siemens'e şahsi bir mektup yazmadığını, Eyalet Başbakanlığı yaptığı sırada buna benzer binlerce mektubun gönderildiğini belirtti. 54 yaşındaki Wulff, Almanya tarihinde ilk defa yargılanan eski bir Cumhurbaşkanı. Wulff, Nisan ayında Başsavcılık tarafından para cezası ödemesi durumunda davadan vazgeçilebileceği teklifini kabul etmedi. Makamını fayda sağlamak için kötüye kullandığı yönünde hüküm giyerse, kendisine para ya da 3 yıl hapis cezası verilebilir.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2013, 17:22
banner53
YORUM EKLE

banner39