Alman 'Euro Hawk' projesine dönüş milyonlara maloluyor

Almanya'da iki yıl önce durdurulan insansız hava aracı 'Euro Hawk' projesinin yeniden başlatılarak deneme uçuşları yapılmasının yaklaşık 200 milyon Avro ek masrafa yolaçacağı bildirildi.

Alman 'Euro Hawk' projesine dönüş milyonlara maloluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaklaşık iki yıl önce bazı problemler nedeniyle durdurulan Almanya 'Euro Hawk' insansız hava aracı projesinin tekrar başlatılacağı ve bunun yaklaşık 200 milyon Avro ek bir maliyete neden olacağı bildirildi.

Alman haber ajansı dpa'nın, Federal Parlamentoda Yeşiller Partisi milletvekillerinden Agnieszka Brugger'in verdiği soru önergesine verilen cevapta yeralan bilgilere dayanarak yayınladığı haberde, projenin yeniden başlatılması ile yapılacak masrafın 200 milyon Avroyu bulacağı kaydedildi.

2013 yılı başında, Alman hava sahası uçuş izinleri bakımından yoğun problemler taşıdığı gerekçesiyle Euro Hawk projesi, zamanın Federal Savunma Bakanı Thomas de Maiziere tarafından durdurulmuştu. 2013 Eylül ayında uçuşlarına son verilen Euro Hawk insansız hava aracı Bavyera Eyaletine bağlı Manching şehrinde bir hangarda tutuluyordu. Bir yıl sonra Savunma Bakanlığı, droneye tekrar test uçuşları yaptırılması için talimat verdi.

2015 yılı Ocak ayından Mayıs ayına kadar 2,6 milyon Avro harcanarak Euro Hawk'ın uçup uçamadığı kontrol edildi. Şimdi tekrar uçabilir hale getirilmesi için 32,7 milyon Avro daha harcanacağı, bunun için Savunma Bakanlığına bir teklif verildiği kaydedildi.

Önümüzdeki yıl Mayıs ayında Euro Hawk'ın ilk deneme görevlerinin başlatılacağı ve 3 yıl süreceği bildirildi. Bu süre içinde Savunma Bakanlığı, yaklaşık 160 milyon Avro ödeme yapacak. Böylece Euro Hawk projesine geri dönüşün toplam maliyeti 195 milyon Avroyu geçecek.

Euro Hawk projesine, 2013 yılına kadar yapılan çalışmalar sonucu yaklaşık 600 milyon Avro harcandı. Şimdi bu proje ile geliştirilen keşif tekniklerinin 'Triton' adı verilen başka bir insansız hava aracında kullanılacağı bildirildi. Ancak bu projenin de hava sahası denetiminden dolayı bazı problemlerle karşılaşıp karşılaşmayacağı henüz belli değil. 2016 Şubat ayına kadar bu konunun açıklığa kavuşturulacağı tahmin ediliyor. Fakat o zamana kadar Euro Hawk'a dönüşüm için milyonlarca Avro harcama yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 12:06
banner53
YORUM EKLE

banner39